We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Arap Baharı’nın Başladığı Olay: Yasemin Devrimi

9 3 6
03.06.2020

Arap coğrafyasındaki birçok ülkede 2010 yılından itibaren etkisini gösteren, kitleleri demokratikleşme fikriyle peşinde sürükleyen bir süreçti Arap Baharı. Bölgede uzun süren iktidarların sonunu getiren bu halk hareketi her ülkede farklı sonuçlar ve yeni aktörler ortaya çıkartmıştır.

Tunus ise bu hareketlerin olgunlaşması açısından büyük bir öneme sahip olan ve devrim ateşinin yakıldığı ülke olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkenin küçük şehirlerinden olan Sid-Buzid kentinde yaşayan, hayatını seyyar satıcılık yaparak idame ettiren 26 yaşındaki Muhammed Buazizi, kolluk güçlerinin tezgahına el koyması ve kendisine kötü davranışlar sergilemesinin ardından protesto amacıyla 2010 yılının 11 Aralık gününde kendisini ateşe vermiştir.

4 Ocak 2011 günü hayatını kaybeden Buazizi, ülkede büyük yankı uyandırmış olup; işsizlik, enflasyon, ifade özgürlüğü kısıtlamaları gibi nedenlerle hükümete baş kaldıran toplumun her kesiminden insanın simgesi haline gelmiştir. Buazizi’nin eyleminden iki hafta önce Wikileaks tarafından Tunus Devlet........

© Stratejik Ortak