We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İstanbul Türk Ocağı ve Bekri Mustafa

2 2 1
28.06.2022

27-29 Haziran 2022 tarihleri arasında İstanbul Türk Ocağı tarafından tertip edilen “Günümüz İslam Dünyasında Meseleler ve Çözüm Yolları II” Başlıklı toplantı yapılıyor. Tabii şimdi bunda ne var? Türk Ocağı’nın görevi zaten bu tür toplantılarla kültür dünyasına katkı sunmaktır, diyeceksiniz. Evet haklısınız. Toplantı ilk kez yapılmamış. 6 yıl önce (2016) Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde ilki yapılmış ve sunucunun belirttiğine göre Sayın Kılıçdaroğlu unutulmayacak bir konuşma yapmış burada. 27 Haziran 2022 tarihinde de ikinci unutulmayacak konuşmasını yaptı[1].

Konuşmanın ilginçliğini[2], doktora öğrencim Hasan Bozkurt Çelik sosyal medya üzerinden benimle paylaşınca şaşırdım.

Önceki toplantının yapıldığı yer Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi imiş. Bugünkü açılış konuşmasını yapan CHP Genel Başkanı, düzenleyen İstanbul Türk Ocağı, katılımcıların çoğu da İlahiyatçı. Böyle isimlere takılarak sembolik yorumlar yapmak çok anlamlı görünmüyor ama yapmaktan da geri kalmayacağım. Hüseyin Nihal Atsız’ın Milli Eğitim Bakanlığı’nda komünist kadrolaşmaya göz yumduğu, Batılı klasiklerin yanına Türk klasiklerini eklemekten imtina ettiği için eleştirilen Milli Eğitim Bakanı değil mi Hasan Ali Yücel? CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da nihayetinde Turancılığı ve 3 Mayıs 1944’de ateşlenen Türkçülüğü zararlı ve hastalıklı bir düşünce olarak tanımlayan İsmet Bey’in koltuğunda oturan kişi değil mi? Olabilir. Zamanla her şey değişebilir. Zaten Kemal Kılıçdaroğlu CHP’nin bu zamana kadar izlediği politikayı eleştirerek geçmişle yüzleşme ve barışmaktan söz etmiyor mu? Evet. Öyleyse bu tür toplantılara gerçekten ihtiyaç var.

Evet, bu tür toplantılara ihtiyaç var ancak bu tür toplantılar neden hep kendi sahasında kendi kalesine gol atmaya çalışan kişilere pas atmaya çalışan Türk sağının sahasında ve sivil toplum kuruluşları (STK) arasında geçiyor. Mesela neden CHP’ye yakınlığıyla bilinen STK’lar ya da demokratik baskı grupları örneğin Türkiye Barolar Birliği........

© Stratejik Düşünce Enstitüsü


Get it on Google Play