We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hindistan Hükümeti’nin Müslüman Ayrımcılığı ve “Buldozer Adaleti”

3 1 1
23.06.2022

1,4 milyarlık nüfusunun yüzde 14'ünü (yaklaşık 200 milyon) Müslümanların oluşturduğu Hindistan'da, ırkçı Hindu grupların Müslümanlara yönelik fiili saldırıları, iktidardaki BJP partisi mensuplarının kullandığı İslam karşıtı nefret ve şiddet dolu ayırımcı söylemler, eyalet yönetimlerinin Müslümanların binalarını hukuka aykırı biçimde buldozerlerle yıkma politikası, mevcut Narendra Modi hükümetinin bu saldırılar ve uygulamalar karşısındaki duyarsızlığı sadece Hindistan Müslümanlarının değil diğer İslam ülkelerinin de sert tepki göstermelerine sebep oldu.

Modi Hükümetinin iktidarda kalmak uğruna göz yumduğu/desteklediği toplumun bir kesiminin diğerine karşı uyguladığı şiddete rıza gösterme politikası, Hindistan için önü alınamaz gelişmelere yol açma tehlikesini barındırmaktadır.

Bu yazımızda Müslümanlara yönelik BJP iktidarının ayırımcı politikalarını ele alacağız.

Hindistan’da yükselen ırkçı siyaset

Halen iktidarda bulunan Bharatiya Janata Partisi (BJP), 1980 yılında kurulmuş olup 1990’lı yıllardan itibaren Hindistan siyasetinde ağırlığını hissettirmeye başladı. Parti, Hindistan’ı bir Hindu ülkesi olarak tanımlayan ve Hindu üstünlüğünü savunan, Müslümanları kovulması gereken istilacılar olarak gören faşist Rashtriya Swayamsevak Sangh (RSS) örgütü ile aynı ideolojik köklere sahiptir.

2014 yılında (aldığı 1,3 oyla 543 milletvekilliğinin 282’sini kazanan) Narendra Modi'nin başbakanlığındaki BJP hükümeti, Hint ırkçı hareketi RSS’nin görüşlerini hükümet politikası haline getirdi. Faşist “Hindutva” ideolojisinin siyasete hakim olmasıyla bütün bir Hindistan, halklar ve inançlar arasında yoğun bir çatışmanın yaşandığı, devlet şiddetinin her yerde egemen olduğu sert, tahammülsüz bir döneme girdi.

Modi yönetimi ayrılıkçı uygulamalarına yönelik eleştirileri, Hindistan’ın dünyanın en büyük laik demokrasisi olduğu, ülkede insan hakları ihlalinin söz konusu olmadığı, azınlıklara yönelik sert uygulamaların terörle mücadele kapsamında bir iç mesele olduğu propagandası ile gözden kaçırmaya çalıştı.

2019 seçimlerini de (7,4 oyla 543 milletvekilliğinin 303’ünü elde ederek) kazanan BJP hükumeti, Hindu milliyetçiliğinin dozunu artırarak Müslüman çoğunluğun yaşadığı Cammu ve Keşmir’in özerkliğine son verdikten sonra, “Yeniden Yapılanma Yasası” ile Cammu ve Keşmir’in bütünlüğünü de ortadan kaldırdı.

Modi Hükümeti, peşinden “Vatandaşlık Değişikliği Yasası” ve “Ulusal Vatandaş Kaydı Yasası” ile vatandaşları arasında net bir inanç ayrımı yapmaya yöneldi. Bu düzenleme, Müslümanları ikinci sınıf vatandaş haline getirerek gettolaşmaya mahkum etme ve RSS’nin yükselen Müslüman karşıtı propagandaları ile bütün bir ülkede Müslümanlara yönelik toplu şiddetin bahanesini oluşturacak gelişmelerin hukuki zeminini hazırladı.

Nitekim, geçmişte Müslümanlara toplu şiddet ve katliamın uygulandığı, binlerce Müslümanın öldürüldüğü olaylar hafızalarda canlıydı. 1992 yılında, Uttar Pradeş eyaletinde bulunan antik Ayodhya kenti içinde bulunan ve Babür İmparatorluğu döneminde inşa edilen, “Güney Asya’nın Ayasofya’sı” olarak bilinen Babri Camisi'nin Hindularca yıkılması sırasında çıkan çatışmalarda 2 bine yakın kişi ölmüş, 5 binin üzerinde de yaralanmıştı.

Bu çatışmadan on yıl sonra 2002 yılında da, Narendra Modi’nin başbakanlık yaptığı Gujarat Eyaleti’nde Müslüman katliamları yaşandı. Tahrik edilen Hindu topluluklar tarafından Müslüman ailelerin yaşadığı evlerin yakılması sonucu kadın ve çocuklar yanarak can verdi, yaklaşık 2.000 kişi öldürüldü.

İdarenin Müslüman katliamlarına duyarsız kalması benzer gelişmelerin yaşanabileceğine dair korkuları beslemektedir.

PJP iktidarı ve Müslümanlara yönelik şiddet

PJP’nin 2019 yılında ikinci defa iktidar olduğu dönemde Müslümanlara yönelik nefret söylemi ve şiddette yükseliş yaşandı. Ülkedeki Müslüman kimliğini yok etmek üzere İslami isimler taşıyan birçok yerleşim yeri, cadde, sokak ve yapının ismi değiştirilip yerlerine Hindu isimler konuldu.

Müslümanları taciz etmek üzere Hindu grupların eylemlerine sıklıkla rastlanmaya başlandı. Hindu kızlarıyla........

© Stratejik Düşünce Enstitüsü


Get it on Google Play