We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sincar Anlaşması ve Önemi

3 1 0
22.10.2021

Musul vilayetine bağlı bir kasaba olan Sincar’ın etnik yapısı oldukça karışıktır. Bu durum PKK/YPG’nin bölgeye yerleşmesini kolaylaştırmıştır.

Sincar Musula’a 130 km, Telaffer’e 55 km, Suriye sınırına 40 km, Nusaybine 90 km, Silopi’ye 100 km mesafededir. Sincar nüfusunun ’ü Ezidi, %6’sı Kürt, ’u Türkmen ve Arap’tır. Sincar Irak’ta statüsü tartışmalı olan bir kasabadır. Ne merkezi Irak hükümetinin ne de IKBY’nin kontrolünde değildir. Türkiye’nin çıkarları nedeni ile Sincar’ın merkezi Irak hükümetinin kontrolünde olması önemlidir. Sincar ve doğusunda bulunan Karakaç Dağı, PKK/YPG’li teröristlerin Suriye’den Irak’a-Irak’tan Suriye’ye geçişte kullandıkları bir bölgedir. Bağdat ve Şam’a giden yol kavşağını kontrol eder. Irak ve Türkiye arasındaki bağlantıyı sağlayacak olan Ovaköy, Telaffer, Musul, Bağdat karayolunu ve inşa edilmesi düşünülen aynı güzergahtaki demiryolunu kontrol eden stratejik bir bölge olması nedeniyle de önem arz etmektedir.

Sincar’da Ne Olmuştu?

3 Ağustos 2013’te IŞİD Sincar’ı ele geçirince on binlerce Ezidi, Arap, Türkmen ve Kürt evlerini ve köylerini terk ederek IKBY bölgesinde Duhok ve köylerine aynı zamanda Türkiye’de Mardin ve Midyat’a göç etmek zorunda kaldılar. IŞİD, Sincar’ı ele geçirince 5 bin Ezidi’yi öldürdü. Halen 200 bin Ezidi IKBY kontrolünde bulunan Duhok’taki kamplarda çok zor şartlar altında barınıyorlar. Türkiye’de de Mardin ve özellikle Midyat’ta yaşayan ve Avrupa’ya göç etmiş yüzlerce Ezidi vardır.

Sincar’ın 2015 yılında IŞİD’den temizlenmesinden sonra Sincar Direniş Birlikleri’ne(YBŞ) destek olmak için YPG’li teröristler Sincar’a gitti. Sincar’da örgütlenen YBŞ’de YPG gibi PKK’nın Sincar’daki bir koludur. 2017’den itibaren Sincar’a İran yanlısı Haşdi Şabi’de girdi. Şu anda Sincar’da PKK, YPG, YBŞ ve Haşdi Şabi birlikte bulunuyorlar. İran destekli Haşdi Şabi, Sincar’da artırdığı askeri gücünün yanı sıra Sincar’da faaliyet gösteren PKK’nın Sincar yapılanması olan YBŞ’ye siyasi ve finansal destek sağlıyor.

Kandil ve Suriye’den getirilen militanların yanı sıra kendisine bağlı bölgedeki milis gruplarla Sincar’ın istikrara kavuşmasını engelleyen PKK; Suriye,Türkiye ve özellikle Duhok’ta bulunan mülteci kamplarında yaşayan........

© Stratejik Düşünce Enstitüsü


Get it on Google Play