We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hedef Mahmur

2 1 0
04.06.2021

Mahmur Kampı, Musul sınırları içerisinde Erbil'e 65 km mesafede bulunan ve 1998 yılında Birleşmiş Milletler tarafından işletilmeye başlanan bir kamptır.

Türkiye, terör örgütünün Irak sınırına yakın köylere yaptığı baskı ve eylemleri nedeniyle dağlık ve sarp arazi kesimlerinde bulunan bir kısım köy ve mezralarda yaşayan vatandaşlarını daha güvenli bölgelerde oluşturduğu köylere taşımak için bir proje başlattı. Güvenlik nedeniyle köylerini boşaltıp yeni inşa edilen köy ve mezralara taşınmak istemeyen bir kısım PKK sempatizanı, PKK tarafından teşvik edilerek Irak sınırları içerisindeki Zaho ve Duhok arasında bulunan Atruş bölgesine giderek burada derme çatma, çoğu naylondan yapılmış çadırlarda kalmaya başladılar. Bu bölge zaman içerisinde Atruş Kampı olarak anılmaya başladı.

Türkiye Atruş Kampında bulunan ve zor şartlarda yaşam mücadelesi veren vatandaşlarını Türkiye'ye getirmek için 1993 yılında bir proje başlattı. 1995 yılının ortalarına kadar Atruş’ta bulunan birçok aile Türkiye'ye döndü. Türkiye Cumhuriyeti Devleti dönen aileleri nereye yerleşecek ise oraya ücretsiz taşıdı ve yeterli maddi ve manevi destek verdi. Ancak çoğunluğunu PKK sempatizanlarının oluşturduğu aileler PKK terör örgütünün baskısı ve teşvikiyle Erbil'e 65 km mesafedeki Karaçok Dağı eteklerindeki Mahmur’a götürüldüler. İnsanlar, Mahmur Dağı’nda PKK terör örgütünün baskısı ile kalmaya zorlandılar. Fırsat bulan aileler Mahmur’dan kaçarak KDP bölgesine geçti, oradan da Türkiye'ye geldiler. Birçok aile de PKK'nın........

© Stratejik Düşünce Enstitüsü


Get it on Google Play