We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Direniş ve Hamas

1 1 0
09.07.2021

Kudüs ayaklanması Filistin halkının topyekün direnişinin bir ifadesidir. Ayaklanmanın birkaç nedeni var. Bu nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

- İsrail güçlerinin Ramazan ayında Mescid-i Aksa’ya namaz kılmaya giden Filistinlilerin gidişini önlemek için değişik yerlerde kontrol noktaları oluşturması.

- İsrail yönetiminin aşırı sağcı Yahudilerin, Arap karşıtı yürüyüşlerine izin vermesi.

- Bir Filistin mahallesi olan Şeyh Cerrah’ta yaşayanları zorla evlerinden çıkarması ve bu evlere Yahudileri yerleştirme planını uygulaması.

Hamas, İsrail’in bu insanlık dışı uygulamalarına karşı çıkarak İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa’dan ve Şeyh Cerrah’tan çekilmesini istemiş ve İsrail’e ültimatom vermiştir. Ancak İsrail, Hamas’ın ültimatomunu dikkate almadığı gibi baskılarına da devam etmiştir. İsrail’in bu tutumuna karşı Hamas, Mescid-i Aksa’da ve Şeyh Cerrah’ta yaşayan Filistin vatandaşlarını savunmak için İsrail’e roketlerle saldırılar düzenlemiştir. Hamas’ın roket saldırılarına misilleme olarak İsrail hedef göstermeksizin Gazze’ye hava saldırıları düzenleyerek kadın, çocuk birçok insanın ölümüne sebep olmuştur. İsrail’in bu saldırıları üzerine Kudüs İntifadası, Lud şehrinde yaşayanlar da dâhil olmak üzere bütün Filistinliler arasında yayılmıştır. Böylece İsrail ilk defa kendi Arap vatandaşlarından kaynaklanan iç karışıklık, Gazze kaynaklı Hamas ve İslami cihat gibi........

© Stratejik Düşünce Enstitüsü


Get it on Google Play