We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ABD’de YPG Terör Örgütünün Lobicilik Faaliyeti

2 1 0
20.07.2021

Mayıs ayının başından itibaren PKK terör örgütünün Suriye kolu YPG terör örgütü ABD’de lobi çalışmalarına başladı. Lobi faaliyetleri için Cumhuriyetçilere yakın bir lobi şirketiyle anlaşma yaptı. Bu konuda Foreign Lobby Report’a bir haber çıktı. Böyle bir haberin çıkması da YPG’nin lobi faaliyetini doğrulamış oldu. PKK ve YPG adına ABD’de faaliyetlerine devam eden Nuri Mahmut ve Cumhuriyetçi lobici James Dorman’ın sahibi olduğu Jim Dornan Strategies isimli lobi firması 30 Nisan 2021’de geçerli olmak üzere bir anlaşma imzalamıştır. Dorman aynı zamanda bir kongre çalışanıdır. Dorman kendisine sunulan bir soru üzerine anlaşmanın detaylarını açıklamakta kaçınmıştır.

Lobi firması üzerinden terör örgütü YPG’ye sunulacak stratejik hizmetin amacı YPG terör örgütünün ABD nezdindeki meşruiyetinin artmasıdır. Suriye’de ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin askeri, lojistik, teknik ve mali desteğini alan YPG terör örgütü bu desteği daha da üst seviyeye çıkarmak arzusundadır. Lobi çalışmalarının amacı ABD’nin terör örgütüne sahada verdiği desteği politik düzeyde de sağlamaktır.

Yapılan anlaşma ile YPG terör örgütünün elemanlarına ABD’li siyasetçiler, sivil toplum kuruluşları, medya ve eğitim kuruluşları arasında iletişim sağlanacak, organize edilecek toplantılarda tarafların bir araya gelmesi sağlanacak. Lobi firması tarafından gerçekleştirilecek bu faaliyetler için firmaya terör örgütü YPG tarafından 7 bin dolar ödenecek.

Lobi firması ile yapılacak anlaşmanın bir diğer amacı da YPG terör........

© Stratejik Düşünce Enstitüsü


Get it on Google Play