We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Erdoğan’ın New York’tan Küresel Mesajları

10 2 6
23.09.2021

New York Brooklyn Mescidi kurucu İmamı Siraj Wahhaj dobra dobra açıkladı:

"Recep Tayyip Erdoğan sadece 80 milyonluk Türkiye’nin değil, bütün Müslümanların lideridir.” Nokta.

Evet. Osmanlı İmparatorluğu’nun GERİ PLANDA Vatikan’ın olduğu, İngiliz ve Fransızların tetikçiliğini yaptığı planlı tezgâhlarıyla derin projeleriyle yıkılan OSMANLI İMPARATORLU’NDAN sonra, dünya Müslümanların önderi yoktu.

İçinde olduğumuz 21’inci yüzyılda düşünceleriyle, projeleriyle Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bölünmüş, mağdur ve mazlum Müslümanlara sahip çıkmalarıyla, Müslümanların önderliği yolunda yürüyor.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, için Müslümanların birliği yolunda sürdürdüğü yürüyüş dünyanın her köşesinde ses getiriyor. Heyecan yaratıyor. Özelikle, ‘Dünya beşten büyüktür’ sloganı ile başlattığı, bu yıl da ‘Daha Adil bir dünya mümkün’ paradigması ile ortaya koyduğu tavırlar vicdanlarda yankı buluyor.

Başkan Erdoğan sadece konuşmuyor, dünyanın her köşesinden liderle buluşuyor, gelecek planlarını anlatıyor, anlatıyor…

Başkan Erdoğan’ın bu yılki, BM toplantısı için New York’ta yaptığı temaslar, dünya liderleri ile baş başa konuşmaları ve özellikle de BM genel kurulundaki konuşması, çerçevesi, hedefleri belirlenmiş bölümleriyle çok anlamlı ve derin oldu.

Erdoğan’ın Küresel Mesajlı Buluşmaları

Başkan Erdoğan’ın New York’ta buluştuğu, baş başa konuştuğu isimlere dikkatle bakınız. Hepsi küresel mesajlar içeriyor.

Erdoğan-İngiltere

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York'taki Türkevi'nde İngiltere Başbakanı Johnson'ı ağırladı. Küresel ataklara geçen İngiltere’nin Başbakanı Johnson, Başkan Recep Tayyip Erdoğan’la özellikle buluşmak istedi. Başkan Erdoğan’ın küresel bakışını daha yakından öğrenme fırsatı yakaladı.

Türkiye; Libya’dan, Irak-Suriye’ye, Doğu Akdeniz’den Karadeniz’e, Balkanlardan Azerbaycan’a ve özellikle de Yakın Asya Türk Devletleri birliğine giden yolda, 21’inci yüzyılın bölgesel gücü, küresel oyuncusu. Bu bölgelere yeni politik hamleler yapacak İngiltere’nin Türkiye ile daha yakın olma arzusu dikkatlerden kaçmıyor.

Türkiye-İngiltere’nin yeni ilişkiler dönemi çok hayati parametreler içeriyor. Avrupa Birliği’nden ayrılan İngiltere, yeniden imparatorluk kodlarını çalıştırmaya başladı. Bu bağlamda İngiltere, Türkiye ile daha yakın çerçeveli bölgesel yaklaşımlara geçmek istiyor.

Nitekim İngiltere’nin Kıbrıs, Ortadoğu, Doğu Akdeniz’e yönelik Türkiye’nin gerçekleştirdiği jeopolitik hamlelere daha sıcak bakarken, savunma sanayinde ortak projelere geçmek isterken, bir başka bölgede ÇİN’İ kuşatacak, ABD-İngiltere-Avustralya savunma hattını inşa etmesi çok dikkatleri çekti.

Erdoğan-Ukrayna

Başkan Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile bir araya geldi.

Türkiye-Ukrayna ilişkilerinin küresel kodları var. Ukrayna bir taraftan Batı blokunun özellikli bölgesi haline gelirken, diğer yandan çok hassas dengelere sahip Karadeniz’de Türkiye ile hayatı ilişkilere imza atıyor. Savunma sanayinden tutunuz Kırım ve Karadeniz bağlamında, Başkan Erdoğan çok ilgilendiği bir ülke........

© Stratejik Düşünce Enstitüsü


Get it on Google Play