We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bölünme tartışması; İngiltere ve AB krizde

12 0 0
18.01.2019

İngiltere Parlamentosu’nun hükümetin Brexit anlaşmasını onaylamaması sadece ülkede değil, Avrupa’da da büyük sarsıntı meydana getirdi. Kimi analizcilere göre bu durum AB için çok kötü, İngiltere için ise çok daha kötü…

İngiltere’de Brexit anlaşması üzerinden yürüyen siyasi tartışma ‘bölünme/parçalanma’ konusuna dönüşmüş durumda. Bu ise AB’nin dağılması gibi tartışmaları alevlendiriyor.

İskoçya, İrlanda, Galler etrafında dönen ayrılma tartışmalarının fitilini tekrar ateşleyen bu durum sadece İngiltere için bir ayrışma riski içermiyor, aynı zamanda AB’nin çözülüşünü de tetikleyebileceği belirtiliyor.

AB, son yüzyılın en büyük bütünleşme projelerinden ve siyasi birlik çabalarından biri… İngiltere’nin Birlik’ten ayrılma kararı acaba, bu önemli projeyi yörüngesinden çıkarıp farklı bir dağılma eksenine savurabilir mi?

Malum olduğu üzere AB marşı Beethoven’in 9. Senfonisinin sonundaki Neşeye Övgü bölümünden oluşuyor. Friedrich von Schiller’in şiiriyle şekillenen bu bölüm “Kucaklaşın ey milyonlar” diyerek insanlığa çağrı yapıyor. İngiltere örneğinde bugün gelinen durum ise kucaklaşmadan ziyade ‘anlaşmalı boşanma’yı ifade ediyor.

Aslında AB ülkelerinin ve halklarının ortak bir ruh ve anlayışla söyledikleri bir AB marşı falan........

© Star