We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türkiye'de kafa karışıklığı yok ki

18 0 0
14.01.2019

Son gelişmeler Ortadoğu’nun başını döndürdü… Türkiye ise Suriye konusunda net ve kararlı…

Suriye odaklı gelişmeler, Ortadoğu’nun başını döndürdü. Durum ‘Trump’ın saçmalıkları’ diye yansıtılsa da, Washington’da en tutarlı olan, Başkan Trump. Suriye’den çekilme konusunda Başkanın kararının uygulanmaması için alt kademelerin oyalama ve sulandırma girişimlerini görüyoruz. ABD’nin Suriye dosyası, seçilmiş başkanın, atanmışlarla olan mücadelesidir.

Oyalama ve sulandırmaya karşı en net duran taraf, Türkiye... John Bolton’ın Başkan adına gelip başka işler çevirmeye çalışmasına en net tepkiyi Türkiye verdi. Çekilmeyi sulandırmaya çalışan Bolton’ın, iki gün sonra ABD askerinin Suriye’den ‘tamamıyla’ çekilmesine dair Başkan emrini imzalayıp Pentagon’a göndermesi de, olayın başka cilvesi. Trump’ın gözü Bolton’ın üzerindeyken, sapma olmuyor. Trump başka tarafa bakınca, numaralar başlıyor.

Bu net emir hala o kadar geçerli ki, Pentagon 11 Ocak’ta küçük bir konvoyla Irak’a malzeme geçirdi ve ‘Suriye’den çekilme kararının uygulanmaya başladığını’ duyurdu. Şimdi herkes soruyor: Bu gerçek mi, yoksa oyalama mı? WSJ muhabirinin Bolton’ın başka niyetler taşıdığını hatırlatması üzerine ilgili komutanın, ‘Biz Bolton’dan emir almıyoruz’ demesi de ilginç.

Aynı gün, Rusya Dışişleri sözcüsü, ABD’nin Suriye’den çekileceğine inanmadıklarını söylüyordu. ‘Amerikalılar sanki kalmak için bahane arıyorlar’ dedi sözcü.

Bahane arayışlarının Türkiye de farkında. Türkiye bu yüzden, sınır boyunca ve devamında güvenlik önceliklerinin sürdüğünü, operasyona hazır olduğunu duyurdu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 10 Ocak açıklamaları, kafası karışık Ortadoğu’da, Türkiye’nin kafasının hiç de karışık olmadığını gösteriyor.

Bundan sonra olacakları anlamak için, Bakan Çavuşoğlu’nun ifadelerinin hatırlanması gerekiyor:

- Koskoca bir devletin tüm NATO müttefikliğimize ve işbirliklerimize rağmen bir terör örgütüne sığınması yanlıştır.

- Recep Tayyip Erdoğan bir söz verdiği zaman, o sözde durur.

- ABD çekileceğiz diyor ama çekilmemesi için sahada çalışanlar var. Trump’ın verdiği söz bizim için geçerlidir.

- Biz Fırat’ın doğusuna harekat yapacağımızı söyledikten sonra ABD çekileceğini açıkladı.

- ABD ile Münbiç Yol Haritası imzalandı. (Sonra oyalamaya başladı) Bu plan uygulansaydı, bugün bunları konuşuyor olmazdık.

- YPG, Suriyeli Kürtler demek değildir, PKK, Türkiyeli Kürtler demek değildir. Bunu herkes çok iyi biliyor.

- Bizim YPG’ye yönelik harekatımızın zamanlaması, ABD’nin çekilmesine bağlı değildir.

ABD’nin çekilme kararının uygulanması konusunda kuşkular sürüyor. Kuşkunun asıl nedeni, ABD çekilmesinin görünür bir stratejiye dayanmaması. Çekilme sonrası için,........

© Star