We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Böyle tutarsız ve çılgın bir 'Amerikan Başkanı' az görülmüştür

24 0 0
17.01.2019

1972’lerden beri, günlük yazılar yazmakta olan birisi olarak, hiçbir Amerikan Başkanı’nı yazılarımda bu derece devamlı sözkonusu etmemiştim. Ama, Trump devamlı gündemimizde.. Çünkü, siyaset meydanına alenen ‘İslâm ve Müslüman düşmanlığı’ sergileyerek girince ilgi uyandırmış ve seçimi de böyle kazanmıştı.

***

Şöyle bir bakıyorum da. Benim dünyaya geldiğimden bu yana bir düzine Amerikan Başkanı gelip geçmiş. Bunlardan ilki olan Truman hakkında o zamanlar bir kanaatimin olması düşünülemezdi.

Diğerlerini ise kendi yaşıma ve kavrayışıma göre anlamaya çalışmışımdır.

İkinci Dünya Savaşı’nda (savaşın galibi olan) Müttefik Orduları’nın başkomutanı olan ve 1952-60 arasında 8 yıl Başkanlık yapan General D. Eisenhover Aralık-59’du, galiba Ankara’ya gelmişti.

Biz öğrenciler de mânâsını bile tam olarak bilmeden ‘I love you IKE!’ (Seni seviyorum IKE!)’ diye bağırttırılıyorduk. (O, Amerika’da kısaca IKE / Ayk diye anılıyormuş..)

Dünya o zamanlar Amerika ile Sovyet Rusya arasında ‘Batı ve Doğu’ diye iki kutuplu haldeydi ve Türkiye Batı Kulübü’ndeydi.

***

IKE’dan sonra J. F. Kennedy Amerikan Başkanı olmuştu.

Sovyetler’in Gagarin isimli bir astronotu, fezaya gönderilen ilk insan olarak başarıyla fırlatması Amerika’yı sanki daha........

© Star