We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Obsesif kişilik özelliklerinin sonuçları

22 0 0
24.06.2019

Klinik pratiğimde obsesif kişilik özelliklerinin kişilerin bireysel hayatlarına, çocuk yetiştirmelerine, eş ilişkilerine, iş hayatlarına etkisi üzerine tekrar tekrar gözlemlerim oluyor. Bu kişilik örüntüsünün bir kişiyi olumlu ve olumsuz olarak belirleme gücüne her seferinde hayret duygusu yaşıyorum. Diğer kişilik örüntülerinin aksine aşırı uçta olmadığı zaman hem olumlu hem de olumsuz etkilerde bulunuyor.

Obsesif kişilik örüntüsü; mükemmeliyetçilik, aşırı sorumluluk hissi, ahlakta aşırı ve sert tutum, ayrıntıcılık, aşırı çalışma düşkünlüğü, aşırı vicdanlılık, esnek olamama, parayı harcamada eli sıkı olma, inatçılık gibi özelliklere sahip olmayı gösterir. Bu özelliklere sahip olma hafif bir halden aşırı hale kadar değişebilir. Hafif formlar kişiye ve ilişkilerine zarar verirken olumlu özellikler de katarken, aşırı formları kişiye ve çevresine açıkça zarar verir, kişinin fonksiyonlarını bozar.

İç dünyaya etkisi

Obsesif kişilik özellikleri bir yandan kişide tutarlılık ve haklılık duygusu oluşturduğu için kişi kendisiyle gizli bir gurur yaşar. Öbür taraftan bu kişilik özelliklerine sahip kişiler hayat şartları........

© Star