We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İyilik etmek ve iyilik görmek olumlu anıya dönüşüyor

20 0 0
14.01.2019

Olumlu anı çalışmasında beni şaşırtan şeylerden biri de “iyilik etmenin” de güçlü bir anı olarak kaydedilmesi. Doğrusu araştırma olmasaydı sadece kendimize yapılan iyiliklerin olumlu hatırlanacağına dair farkındalığım vardı. İyilik etmenin ruh halimizi kısa süreli iyi geldiğini biliyorduk ama kalıcı güçlü anılara döndüğünü fark etmek en azından benim için yeni bir şey. Bugün size iyilik etmek ve iyilik görmenin olumlu anılar dönmesi ile ilgili örnekler vereceğim.

Çocuğun başkasına yardım etmesi anıları

“7-8 yaşlarındaydım, sokakta arkadaşlarımla oyun oynuyordum. Tahtadan arabasıyla demir toplayan yaşlı bir amcayı gördüm. Araba bayağı demir doluydu ve yokuşa doğru sürmekte zorlanıyordu. Onunla birlikte arabayı ittim. Bana çok dua etmişti. O sahne aklıma çakılı kaldı. Yardıma ihtiyacı olan birini görünce o an aklıma gelir.”

“IHH ya üye olmuştum. İhtiyaç sahiplerine yardım yapılıyordu. Bende bu yapılan yardımlara gönüllü olarak katılıyordum. Yaptığımız yardımlarla o ay altı aileye yardım ulaştırmayı başardık. Bu çalışmalardan dolayı IHH bana “örnek öğrenci belgesi” verdi. Çok mutlu olmuştum.”

“İlkokul İkinci sınıftaydım. Otobüs durağına gittiğimiz yolda bir........

© Star