We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bir boşanma hikayesi

41 0 0
09.02.2019

Eş ilişkilerinde en temel şey “eşler arasındaki duygusal bağın nasıl olduğu” meselesidir. Eşler arasında güven, sevilme, eşinin yanında olması, emniyet, bağlılık, kabul gibi duygular baskınsa olumlu bir ilişki örüntüsü olurken; eşler arasında eşine güvenememe, sevildiğinden emin olmama, ihtiyaçlarına karşılık verilmeme, eşin her an çekip gidecek gibi olması, beğenilmeme ve suçlama gibi duygusal algılar varsa olumsuz eş ilişkisi örüntüsü oluşur.

Karşılanmamış duygusal ihtiyaçların oluşturduğu ilişki örüntüsü içinde iki eş de öfke, eleştiri, suçlama, peşinden koşma, içine kapanma ve uzaklaşma gibi tekrarlayıcı ve fonksiyonel olmayan davranışlar gösterirler. Negatif kısırdöngü içinde, aralarındaki bu olumsuz senaryo yüzlerce kez tekrarlar.

Her bir eş olup biten bu yoğun duygular ve tekrarlayıcı davranış örüntüleri içinde kendilerini haklı, eşini haksız gören bir bakış açısı geliştirir. Bu olup biten açıklama modeli kişi için kesin bir gerçek haline gelir. Bu aşamada eşler haklılık haksızlık mücadelesi içine girerler. Birbirlerine, çevrelerindeki insanlara kendi bakış açılarının ne kadar haklı olduğunu anlatmaya başlarlar.

***

Olumsuz yoğun duygular, tekrarlayıcı........

© Star