We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

CHP'liler, CHP'deki eksen kaymasını neden umursamıyor?

20 2 0
31.07.2019

CHP'nin 2009'dan bu yana geçirdiği değişim, Türkiye'nin içinden geçtiği badirelere karşı ülkeyi dayanıksız kılma stratejisinin de bir parçası oldu. Partinin genel başkanı, bir FETÖ darbesi ile değiştirildi. FETÖ, iktidarı devirme çabasına girerken kendisine yardımcı olacak güçleri dizayn ederek başladı işe. Daha doğrusu FETÖ'yü de kullanan Washington-Brüksel gibi merkezlerde tasarlanan bir stratejiyle gerçekleştirildi bu operasyonlar.

O tarihten sonra FETÖ'nün eylemleri dahi iktidara muhalefet etmenin meşru gerekçesiymiş gibi "yeni CHP" tarafından siyasileştirildi. Türkiye direndikçe muhalefet üzerindeki el, CHP'yi dizayna devam etti.

Ekmeleddin İhsanoğlu gibi bir ismin CHP'nin cumhurbaşkanı adayı yapılması, "seni başkan yaptırmayacağız kampanyası ile başlatılan HDP-CHP yakınlaşması, MHP'nin uyanarak kendini geri çekmesinden sonra İYi Parti'nin doğurtturulması ve son olarak da aynı anda en sol ve en sağdan oy alabilecek şekilde her kılığa girebilecek bir ismin İstanbul için aday yapılması 2009'da başlayan operasyonun düşe kalka da olsa partiyi bir rotaya soktuğunu gösteriyor.

***

Gezi kalkışması sırasında Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’nı işgal eden örgütlerin, meydanda yan yana........

© Star