We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

CHP-HDP ittifakı: Bu sefer 'ödünç oylar' CHP'ye

14 0 0
31.01.2019

CHP'nin 24 Haziran seçimlerinde izlediği "Her evden bir oy HDP'ye" taktiği sayesinde HDP barajın altında kalmaktan kurtuldu. 24 Haziran'da CHP'nin bazı ilçelerdeki oyları bir önceki seçime göre dramatik şekilde düşüş göstermiş buna mukabil aynı ilçelerde HDP'nin oyları artmıştı.

Şimdi ise CHP, HDP'den medet umuyor. HDP'nin oyunun olduğu Batı'daki büyükşehirlerde AK Parti'den belediye almak için kritik bir hesap yapılmış. Özelikle İstanbul ve Adana HDP'nin aday çıkarmamış olması bunun en net göstergesi.

İstanbul'da uzun zamandır, "istifa şımarıklığı"yla tepki çeken İl Başkanı Kaftancıoğlu'nun HDP'ye yakınlığının da yardımıyla, kritik ilçelerde teşkilatlar arası işbirliğine gidildiği biliniyor. CHP'nin Sancaktepe, Kadıköy gibi ilçelerdeki adayları bu ittifakın ruhuna uygun. Ancak Sancaktepe teşkilatının yaptığı "Genel merkezde bölgecilik, etnik köken ve mezhepçilik üzerine verilmiş olan aday kararı bizim nezdimizde yok hükmündedir" açıklaması işlerin tıkırında gitmediğini de gösteriyor.

***

HDP'nin İzmir'de aday göstermeyerek CHP ile ittifak yapması İstanbul ve Adana'dan daha farklı ele alınmalı. HDP açısından fark eden bir durum yok, zaten alamayacağı........

© Star