We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

AK Parti ve CHP'nin Kürtlere bakışındaki fark

10 1 0
30.05.2019

Kürt sorunu artık psikolojik bir boyut kazanmış durumda, kabul etmek lazım. Adını, durduğumuz yere göre başka türlü de koyabiliriz ama kimine göre Cumhuriyetle, kimine göre ise Osmanlı'nın merkezileşme politikalarıyla başlayan ve zaman içinde taşıyıcı aktörleri değişse de Türkiye'nin uluslararası ilişkilerini ve güvenlik politikalarını etkileyen zaman zaman toplumsal olaylara dahi yol veren bir Kürt meselemiz var. Dolayısıyla siyasete soyunan hiçbir aktörün bu sorundan kaçma lüksü yok. Hatta bu o kadar önemli bir sorun ki uluslararası ilişkilerimizi kilitleme noktasına kadar gelebiliyor.

40 yıldır mütemadiyen terör uygulayan PKK ile birlikte sorun doğal olarak çok daha evsaflı bir hale geldi. On yıllarca, sorunun çözümü noktasında siyaset ehil sayılmadı, el atmak isteyen siyasetçilerin akıbeti ise hep hazin oldu. Adnan Menderes'in asılmasının 'bilinmeyen' sebeplerinden biri de aslında Kürt sorunu çözmek için bir takım girişimlerinin olmasıydı.

Böyle bir vasatta sorunu çözülebilir kılmanın en doğru yolu; askeri bakış açısının yol açtığı PKK ve Kürtleri birbiriyle özdeşleştiren yaklaşımın ortadan kaldırılması olabilirdi. AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan 2005'ten bu yana böyle bir perspektifle........

© Star