We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

'Rojova devrimcileri', 20 mil öteye!

20 0 0
16.01.2019

Mevcut intiba, Trump'ın aklına eseni twitter'dan yazdığı şeklinde. Sosyal medyayı ergen gibi kullandığı falan söyleniyor. Geçtiğimiz hafta sonu Alman basınında Trump'ın twitter performansı ile ilgili çıkan bir analiz tam tersini iddia ediyor. Trump'ın dün dediğini bugün yalanlayan, diplomasiyi hiçe sayan küstah tweet’lerinin sıkı bir stratejisinin olduğunu söylüyor. "Kısa, anlaşılır mesajlarla dünyayı iyiler ve kötüler olarak ikiye ayırıyor. Sosyal medyayı yalanlarını doğrulamak için mecra olarak kullanıyor. Uluslararası politikayı kişiselleştiriyor. Bir de twitter'ı 'pavyon fedaisi' gibi kullanıyor" demiş analiz.

Reklamın iyisi kötüsü olmaz mottosuyla bakıyor yani. Saygınlık gibi bir derdi hiç yok. ABD'nin katliamlarla dolu geçmişini ve bugününü "öteki Amerika"nın temsilcisi sayılan Obama gibi bir 'imaj' figürle düzeltmenin mümkün olamadığını da bildiğinden kasmıyor. 'Yumuşak güç' gibi dolaylı tahakküm araçları ile değil sert güçle, ekonomiyi silah olarak kullandığını dahi gizleme ihtiyacı duymadan konuşuyor.

***

Twitter'dan esip gürlüyor ama sonra hiç istifini bozmadan, söylediklerinin zerre miskal ağırlığını hissetmeden tam tersi adımlar atabiliyor. Son iki gündür şahit olduğumuz gibi...

Önce durduk yere, daha doğrusu........

© Star