We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

'Kürt sorunu' mu, Kürtlerin PKK sorunu mu?

32 0 0
19.09.2019

Diyarbakır'daki annelerin HDP önündeki eylemi, kimileri görmezden gelse, kimileri itibarsızlaştırmaya çalışsa, kimileri anneleri tehdit etse de çığ gibi büyüyor. Annelerin birbirinden cesaret alarak yükselttikleri ses, kulakları var ama duymayan, gözleri var ama görmeyenler, yürekleri var ama hissetmeyenler için değil ama yüreği anne rikkatiyle titreyen ve vatan şuuruyla şuurlarmış herkesi derinden etkiledi.

PKK ile devlet her türlü mücadeleyi ediyor. Teröriste göz açtırmayarak, sınır içinde ve dışında askeri operasyonlarla sayıları epey azaldı. Bu tam saha baskı, örgüte katılımları da ciddi oranda azalttı. Terörü kaynağında yok etme stratejisi, hem PKK'nın çözüm sürecini bitirme bahanesi olan "Rojava devrimi" hayallerini ciddi manada zora soktu hem de Suriye iç savaşını Türkiye'ye taşıyarak Diyarbakır merkezli fiili özerklik oluşturma amacını boğdu.

Annelerin verdiği mücadele ise, ilk kez bizzat HDP'nin kendi tabanı saydığı aileler tarafından HDP-PKK ilişkisinin en kirli yönünü açığa vurdu.

***

PKK'ya, dostlar alışverişte görsün kabilinden, zaman zaman HDP'liler bile "şiddet çözüm değil" yollu laflar edebiliyor. Fakat HDP'nin tüm kurumlarıyla PKK'ya çalıştığını, Diyarbakır'daki anneler kadar güçlü şekilde ifade eden olmadı şimdiye kadar. HDP'li belediyeler........

© Star