We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

'Bir değirmendir bu dünya'

11 0 0
03.01.2019

Bir kaç gündür Cahit Zarifoğlu'nun Bir değirmendir Bu Dünya kitabının Kemalist baskı ile okullarda okutulmasının yasaklandığı konuşuluyor. Önce olay nasıl cereyan etmiş ona bakmak lazım.

En başından alalım; 26 Mart 2018'de Milli Eğitim Bakanlığı meslek liselerinde okuma alışkanlığını artırmak için bir proje başlatıyor ve bunun için 81 il müdürlüğüne oluşturacakları kurul tarafından belirleyecekleri 5 kitabı meslek liselerine önermeleri için bir yazı gönderiyor. Yani listeler bakanlık tarafından merkezi olarak hazırlanmış değil. Her il kendi listesini yapmış. Çanakkale İl Müdürlüğü de yönetici ve edebiyat öğretmenlerinden oluşan bir kurul belirliyor. Kurulun seçtiği Cemil Meriç'in Bu Ülke'si, İskender Pala'nın Şah ve Sultan'ı Doğan Cüceloğlu'nun İçimizdeki Çocuk'u, İbrahim Naci'nin Allahaısmarladık'ı ve Cahit Zarifoğlu'nun Bir Değirmendir Bu Dünya'sından oluşan liste il çapındaki meslek liselerine gönderiliyor.

Bu arada Çanakkale'de yayın yapan bir gazete, Zarifoğlu'nun kitabı üzerinden tezvirat yapıyor. Bunun üzerine ildeki kurul, kitap listesinden Bir Değirmendir Bu Dünya'yı çıkartıyor ve yerine Kemal Tahir'in Esir Şehrin İnsanları eserini koyuyor. Okulların açıldığı sıralarda Çanakkale CHP........

© Star