We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kovid-19 aşılarını tamamlayan Türk vatandaşları hangi ülkelere seyahat edebiliyor?

3 9 0
21.09.2021
Kovid-19 pandemisi ile birlikte kesintiye uğrayan ülkelerarası seyahatler, aşı sertifikaları ile çeşitli önlemler altında yeniden başladı. Özellikle Avrupa Birliği’nin (AB) 20 Ağustos’tan itibaren Türkiye’den verilen Kovid-19 aşı sertifikalarını tanıma kararı ile birlikte Türk vatandaşlarının seyahat edebileceği ülke sayısı hayli arttı.

Sputnik’in ulaştığı diplomatik kaynaklarAvrupa ve AB ülkelerinin çok büyük bir kısmına Türk vatandaşları, gerekli vize ve giriş koşullarını taşımak kaydıyla aşı sertifikalarıyla zaruri olmayan (turistik, ailevi ve iş amaçlı) seyahatler gerçekleştirebiliyor” ifadelerini kullandı. Diplomatik kaynaklar şu bilgileri paylaştı:

Ülkemiz tarafından düzenlenen aşılama, iyileşme ve test sertifikalarının, AB’nin Dijital COVID-19 Sertifikası ile eşdeğer olduğuna dair AB Komisyonu Uygulama Kararı, 20 Ağustos’ta AB Resmî Gazetesi'nde yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kararla beraber, ülkemiz makamlarınca ita edilen sertifikaların AB Dijital Covid Sertifika Sistemine dahil oldu ve ülkemiz ile Avrupa ülkeleri arasında seyahatleri kolaylaştırdı. AB ülkelerinin bir kısmı yalnızca Avrupa İlaç Ajansı (EMA) onaylı aşılarla seyahate izin verirken (Türkiye’de halihazırda Biontech aşısına tekabül ediyor), bu ülkelerin önemli bir kısmına da yine ülkemizde uygulanan Sinovac’ı içeren, Dünya Sağlık Örgütü onaylı aşılarla seyahat etmek mümkün.

Diplomatik kaynaklar; “Bunun dışında, diğer bazı ülkelerle de aşı sertifikalarının karşılıklı tanınmasına yönelik ikili düzenlemeler hayata geçirildi ve geçiriliyor. Sağlık makamlarımızca verilen sertifikalarla bu ülkelere seyahat etmek mümkün kılınıyor. Henüz bu aşamanın tamamlanmadığı diğer ülkelerle de temaslar yürütülüyor. Bazı ülkeler de ikili bir düzenlemeye lüzum olmaksızın Türk aşı sertifikası sahiplerinin ülkelerine girişlerini kabul ediyor” diye de ekledi.

Türk vatandaşları hangi ülkelere seyahat edebilir?

Peki, Türk vatandaşlarının seyahati konusunda hangi ülkeler hangi şartları arıyor? Sputnik, güncel açıklamalar üzerinden ülkelerin tedbirlerini derledi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)

ABD, Kasım ayından itibaren ülkeye seyahat edecek 18 yaş üzerindeki tüm yabancı ülke vatandaşlarına Kovid-19 aşısı zorunluluğu getirecek ve son 72 saat içinde yapılmış PCR testi sonucu isteyecek. Biden yönetimi, ayrıca aşı olmayan Amerikan vatandaşları için test koşullarını sıkılaştırıyor. Buna göre, Amerikalılar, ülkeden ayrılmadan bir gün önce ve ülkeye dönüşlerinde Kovid-19 testi olacak.

Avrupa Birliği Ülkeleri

Kovid-19 aşısını tamamlayan Türk vatandaşlarına uzun bir sürenin ardından kapılarını açan AB ülkeleri çoğalıyor. Kovid-19 salgını nedeniyle birçok AB ülkesi, seyahat........

© Sputnik Türkiye


Get it on Google Play