We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türk ve Rus sanatçılar Antalya sahnesinde buluşacak

2 4 0
18.10.2019

© Sputnik / Burcu Okutan

Ünlü Rus piyanistten Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu’nda açık ders

Festivalin Başkanı Yekaterina Sergeyeva, Sputnik’e açıklamasında, etkinliğin ana fikrini, kimlerin desteği ve katılımıyla düzenleneceğini, festivalin programını anlattı.

Sergeyeva, şöyle konuştu:

"Festivalimizin temel amacı, Rusya-Türkiye dostluğunu pekiştirmek. Bu festivale, Moskova’da her yıl düzenlenen İstoki uluslararası festival ilham oldu. Bu festivale, farklı ülkelerin temsilcileri, dünyanın dört bir yanında yaşayan yurttaşlar katılıyor. Geçe yıl Moskova’daki festivali, çift dilli aileden bir kız çocuğu kazandı. Türk vatandaşı olan Tais Saka, Manavgat’ta yaşıyor. Kızı festivali kazanınca annesi, Türkiye’de yaşayan diğer çocukların da İstoki festivaline katılabilmesi için festivalin Türkiye’de yapılmasını teklif etti. Rus-Türk Dostluğu Festivali’nin fikri böyle ortaya çıktı."

Geçen yıl Manavgat ve Side’de yapılan ilk festivale, İstoki festivalinin jürisi, farklı ülkelerden sanatçılar, çocuklar ve gençlerin geldiğini dile getiren Başkan, "Türk seyirciye Rus kültürünü gösterdik, büyük konserler düzenledik ve aynı zamanda Türkiye’yle tanışmış olduk. Bu format, festivalin Türkiye’de son derece büyük ilgi gördüğünü gösterdi, çünkü konserleri binlerce........

© Sputnik Türkiye