We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

'ABD, Ankara ile Moskova arasında doğrudan çıkar çatışması için uğraşıyor'

2 0 0
15.10.2019

© REUTERS / KHALIL ASHAWI

Reuters'e konuşan ABD'li yetkili: Türkiye ateşkes yapıp harekatı durdurmazsa daha fazla yaptırım gelecek

TSK’nın Suriye Milli Ordusu (SMO - eski adıyla Özgür Suriye Ordusu) ile birlikte Suriye'nin kuzeyine yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekâtı, bugün yedinci gününe girdi.

Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Araştırma Görevlisi Ruslan Kurbanov, Rusya’da yayınlanan en popüler siyasi konulu talk şov programında ‘ABD’nin Suriye çatışmasında Ankara ile Şam, Ankara ile Moskova arasında doğrudan çıkar çatışması için uğraştığını’ söyledi. Rus uzman, “(ABD Başkanı Donald) Trump, Amerikalıların istediklerini elde ettikleri için sürekli askerlerin çekilmesi ile ilgili açıklamalar yapıyor. ABD’nin attığı adımlar kurnazca bir kombinasyon gibi görünüyor, Washington bu ortamda Rusya ve Türkiye arasındaki işbirliğinin azalacağını ve Türkiye’nin Amerikan füzelerini almak için dönüş yapacağını umuyor” diye konuştu.

‘ABD TÜRKİYE’NİN RUSYA VE İRAN’A YÖNELMESİNDEN ENDİŞELİ’

ABD’li gazeteci Dimitri Simes, Amerikalıların Suriye’den ayrılma kararında Rusya faktörü olduğunu doğruladı. Simes, “Washington’da ve Trump idaresinde, ABD Başkanı’nın Suriye özel temsilcisi James Jeffrey’nin yönettiği Türkiye yanlısı bir grup bulunuyor. Bu grup, Türkiye’nin Rusya ve İran’a........

© Sputnik Türkiye