We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ABD heyetinin Patriot ziyareti: ‘Türkiye’nin B ve C planı her zaman vardır’

3 3 25
17.01.2019
© REUTERS /

S-400 füze sistemiyle F-35'lerin uyumu masada

ABD heyeti, Patriot füze savunma sistemi teklifini görüşmek üzere Ankara'daydı. Savunma Sanayi Başkanlığı'nda gerçekleşen görüşmelerde ABD'nin, teklifin teknik detaylarının yanı sıra F-35 uçakları ile S-400 hava savunma sisteminin birlikte çalışmasına yönelik endişelerini de dile getirdiği belirtildi.

Savunma Sanayi Başkanı'nın yer almadığı görüşmeler alt düzeyde gerçekleşirken, Başkanlıktan görüşmelere dair bir açıklama da yapılmadı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise "ABD'den gelen heyetlerin tekliflerini aldık. Bizim için önemli olan ne zaman teslim edileceği. S-400'leri aldık ama daha fazlasına ihtiyacımız var. Teslim süresi ve fiyat önemli. Savunma alanında ortak üretim ve teknoloji transferi kriterimizdir" değerlendirmesinde bulundu.

MİLLİ SAVUNMA KOMİSYONU BAŞKANVEKİLİ ÖZEN: ABD TUTARLI DEĞİL

Görüşmelere ilişkin Sputnik'e konuşan TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanvekili AK Parti Bursa Milletvekili Refik Özen'e göre F-35'lerin anlaşma çerçevesinde yürüyen bir iş olmasına karşın Amerikalı muhatapların "ayak diremeleri" tutarlı değil. ABD'nin "yersiz bir endişe içinde olduğunu" kaydeden Özen, S-400'ler konusunda ise sürecin gayet olumlu ilerlediğini belirtiyor.

© AA / Gökhan Balcı

Çavuşoğlu'ndan Patriot açıklaması

Türkiye'nin ülke savunmasının gereği neyse onu yapmaya çalıştığını ve bunun da uluslararası kurallar çerçevesinde yürütüldüğünü vurgulayan Özen, "Bizim açımızdan bakıldığında S-400'lerin alımında bir sakınca görmüyoruz. F-35'lerle de zaten daha önce yapılan bir anlaşma çerçevesinde yürüyen bir iş olmasına rağmen Amerika'daki muhataplarımızın bu konudaki tutumları aslında biraz yadırganabilir. Neticede adı konmuş, imzalanmış bir mesele ile alakalı ayak diremeleri çok tutarlı gelmiyor. Devlet ciddiyeti anlamında da çok tutarlı gelmiyor" dedi.

"S-400 KONUSUNDA SÜREÇ GAYET OLUMLU"

Özen, Türkiye'nin Rusya'yla olan ilşikilerinin her geçen gün olumlu seyirde........

© Sputnik Türkiye