We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Suriyeli Vekil: Türkiye halkını düşman olarak görmüyoruz ancak Türkiye hükümeti Osmanlı hayallerini bir kenara bırakmalı

3 36 0
23.08.2019

© AFP 2019 / OMAR HAJ KADOUR

Lavrov: Heyet Tahrir el Şam’ın İdlib’deki saldırıları bastırılacak, Türkiye’yi bu konuda bilgilendirdik

Suriye Ordusu’nun (SAA) Rusya'nın da desteğiyle İdlib bölgesine yönelik başlattığı operasyonlar Türkiye ile Suriye arasında gerilime yol açtı.

Suriye ile Türkiye arasında uzun süredir var olan gerilim, Suriye Ordusu'nun (SAA) İdlib'in güney kasabası Han Şeyhun'u kontrol altına almasıyla birlikte yeni bir seviyeye ulaştı. Gerilimi tetikleyen esas unsur ise, bölgede bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait gözlem noktalarının Suriye kuvvetlerinin arasında kalması.

Türkiye, bölgedeki kuvvetlerine ve gözlem noktasına Suriye Ordusu tarafından taciz ateşi açıldığını söylese de, Suriye ve Rusya'nın temel görüşü, Türkiye'nin Rusya ile mutabakatı gereği bölgedeki silahlı unsurlarla muhalifleri ayırma görevini geciktirdiği yönünde.

Rusya Dışişleri Bakanı Servey Lavrov da, bölgedeki gelişmelere ilişkin yaptığı açıklamada "İdlib’de teröristleri ortadan kaldırma uygulaması devam edecek" demişti ve İdlib’deki Türk gözlem noktalarının görevini 'Rusya'nın umduğu gibi yerine getirmediğini' söyleyerek "Teröristlerin provokasyonları Türk gözlemci askerlerin başları üzerinden yapılmaya devam etti" ifadelerini kullanmıştı.

© Sputnik / Владимир Астапкович

Peskov: Suriye ordusunun İdlib'in Han Şeyhun kasabasını ele geçirmesinden memnunuz

Ancak, bölgede yaşanan son gelişmeler dünya gündeminde üst sıralara yerleşse de, konuyla ilgili Suriye cephesinin görüşleri batı medyası başta olmak üzere kendisine hak ettiği yeri bulmadı.

Bu sebeple, İdlib'de yaşanan........

© Sputnik Türkiye