We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Afganistan Ulusal Barış Konseyi Başkanı Muhammed Davud Abidi: Dünyanın Afganistan’a ihtiyacı var

2 22 0
16.09.2021
Afganistan Ulusal Barış Konseyi Başkanı Muhammed Davud Abidi, Afganistan’da Taliban’ın* yönetimi almasının ardından oluşan durumu ve geçici hükümetin planlarını Sputnik Türkiye’ye anlattı.

Taliban yönetiminin karşılaştığı ilk ve en önemli zorluklardan birinin ekonomik sıkıntılar olduğunu kaydeden Abidi, ülkenin gıda temini, nakit para akışı ve eğitim alanlarında zorluklar yaşadığını söyledi. Devlet dairelerinin ‘kasıtlı olarak işlevsiz hale getirildiğini’ savunan Abidi, “Bu, önceki hükümet tarafından Taliban’ın hoş karşılanmadığını dünyaya göstermek için yapıldı. Bu yüzden önceliğimiz, her şeyi yeniden işler hale getirmek, sorunlardan kurtulmak ve dünyanın geri kalanıyla kurulacak ilişkiler için yeni bir dönem başlatmak” dedi.

Abidi, Afganistan’ın yeni döneminde dünyanın geri kalanıyla kurulacak ilişkilerin ‘karşılıklı ihtiyaca dayanacağı’ görüşünde. Coğrafi konumu ve yeraltı kaynakları bakımından dünyanın da ‘Afganistan’a ihtiyacı olduğunu’ savunan Abidi, ekonomik zorluklar ve geçici hükümetin yakın dönem planlarıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Halkımızın geçmiş dönemde zorlu ekonomik koşullarla yüzleştiği doğru. Ancak, dünyanın Afganistan halkı ve hükümetinin çabalarını desteklemesi gerekiyor. Afganistan İslam Hükümeti, ekonominin gelişimine yardımcı olacak madencilik endüstrisinden yararlanmayı planlıyor. Öte yandan Afganistan, coğrafi konumu nedeniyle Orta Asya ile Hint okyanusunu bağlayan bir işleve sahip. Bu nedenle, şu anda planlarımız Afganistan’da yaşayan erkek ve kadınlar için istihdam alanları yaratmak, eğitimi ve tarım endüstrisini geliştirecek yollar bulmak. Bunun için de, Afganistan’ın diğer ülkelerle ilişki kurmaya ihtiyacı var. Öte yandan, dünyanın da Afganistan’a ihtiyacı olduğunu anlamasının zamanı geldi.”

© REUTERS / SAEED ALI ACHAKZAIPakistan-Afganistan sınırındaki Çaman kasabasında bulunan Dostluk Kapısı'nda ellerinde Taliban bayraklarıyla toplananlar

Pakistan-Afganistan sınırındaki Çaman kasabasında bulunan Dostluk Kapısı'nda ellerinde Taliban bayraklarıyla toplananlar

© REUTERS / SAEED ALI ACHAKZAI

‘Türkiye ile karşılıklı güzel duygulara sahibiz’

Taliban döneminin açılmasıyla birlikte Türkiye ile ilişkilerde olumlu bir gelecek gördüğünü kaydeden Abidi, “İlişkilerimiz NATO’dan da eski” dediği Türkiye’nin geçici hükümeti tanımasını beklediklerini açıkladı.

Abidi, “Türkiye'yi kardeşlerimiz olarak görüyoruz. Afgan ve Türkiye ilişkilerinin tarihi yüz yıldan fazlasına dayanır. İslami açıdan bakarsak, ilişkilerin bin yıl öncesine kadar gittiği aşikar. Yakın geçmişten bahsedecek olursak da, birbirimize çok yakınız ve karşılıklı güzel duygulara sahibiz. Türkiye hükümetinin de halkımıza ve hükümetimize katkı sunmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye siyasetinin ‘uzun yıllar içerisinde olgunlaştığını’ söyleyen Abidi ayrıca, Türkiye’den Afganistan geçici hükümetini tanımasını beklediklerini söyledi. Abidi, “Afganistan, tüm dünya ile barışçıl ve karşılıklı saygıya dayalı bir ilişkiye sahip olmak istiyor. Kardeş halkımız Türkiye’nin bu olgun adımı atarak geçici hükümeti tanıyacağı konusunda umutluyuz” dedi.

© SputnikAfganistan Ulusal Barış Konseyi Başkanı Muhammed Davud Abidi

Afganistan Ulusal Barış Konseyi Başkanı Muhammed Davud Abidi

© Sputnik

‘Türkiye ile Katar’a müteşekkiriz’

Kabil havalimanının işletimi konusunda da açıklamalarda bulunan Abidi, havalimanlarının ‘Taliban’ın dünyaya açılan kapıları’ olduğunu belirtti ve Türkiye ile Katar’ın çalışmaları nedeniyle ‘müteşekkir olduklarını’ söyledi.

‘Hükümet yetkilileri veya herhangi bir parti lideriyle görüşme talebinde bulunmadım’

Türkiye’ye daha önce 8’den fazla defa ziyarette bulunduğunu söyleyen Abidi, Katar ve Suudi Arabistan’ın ardından gerçekleştirdiği........

© Sputnik Türkiye


Get it on Google Play