We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türkiye, Fırat’ın doğusuna giriyor: YPG önce sınırdan uzaklaştırılacak sonra 30-40 kilometre ileri itilecek

6 27 0
07.10.2019

© AFP 2019 / DELIL SOULEIMAN

Reuters: Üst düzey Türk yetkili, 'Operasyon için ABD'nin çekilmesi beklenecek' dedi

Suriye’de Afrin’e yönelik 20 Ocak 2018’de başlatılan ve 58 gün süren Zeytin Dalı Harekâtı’nın tamamlamasının ardından Türkiye’nin bir sonraki harekatının olası hedefleri arasında gösterilen Fırat’ın doğusuna yönelik önemli bir gelişme yaşandı. ABD Türkiye’nin yakın zamanda Suriye'nin kuzeyine operasyon için harekete geçeceğini açıkladı. Beyaz Saray ayrıca, Türkiye’nin yapacağı operasyona kendilerinin dahil olmayacağını da ifade etti.

ABD’nin bu açıklaması, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la ABD Başkanı Donald Trump arasında gerçekleşen telefon görüşmesini takip etti. Türkiye’den Beyaz Saray’ın bu duyurusunu teyit eder nitelikte açıklamalar geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Fırat'ın doğusuna yapılması beklenen operasyon öncesi ABD askerlerinin bölgeden çekilmeye başladığını ifade etti. Erdoğan, "Başkan Trump daha önce çekilme talimatını vermişti ama biraz gecikti. 'Bir gece ansızın gelebiliriz' demiştik. Kararlılığımız devam ediyor" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir kez daha teyit ettiği bu operasyonun olası sonuçlarını ise Maltepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Ünal ve Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Suriye Çalışmaları Koordinatörü Oytun Orhan, Sputnik’e değerlendirdi.

‘ABD, TÜRKİYE İLE YPG ARASINDA ORTA YOL BULMAYI BAŞARAMADI, TÜRKİYE OPERASYONU SEÇTİ’

© AA /

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan 'Suriye'ye operasyon' açıklaması: Türkiye’nin kimsenin toprağında gözü yoktur

ORSAM Suriye Çalışmaları Koordinatörü Oytun Orhan, ABD’nin Türkiye ile YPG arasında orta yol bulma planlarının çöktüğüne işaret ederek “ABD şimdiye kadar yerel müttefiki YPG ile NATO müttefiki Türkiye arasında bir orta yol bulma çabası içerisindeydi. Ancak ABD’nin Türkiye ile YPG’nin birbirine müdahalede bulunmasını engelleyecek bir güvenlik mekanizmasının oluşturulmasının, Türkiye’yi tatmin edecek bir tarafı yoktu. Zira Türkiye, YPG’yi yalnızca sınır güvenliği açısından tehdit olarak görmüyor; aynı zamanda YPG’nin kontrol ettiği alanlarda devletleşme riskinin de bulunduğunu göz önünde bulundurarak bu örgütü stratejik bir tehdit olarak algılıyor. Bu sebeple Türkiye, ABD’nin attığı adımları göstermelik olarak nitelendirdi ve öyle bir aşamaya geldi ki, ABD ile anlaşarak kurmayı planladığı güvenli bölgeyi, operasyon düzenleyerek kurma arayışına girdi. Böylece ABD’nin bu orta yol bulma çabası sonuçsuz kaldı” dedi.

‘TÜRKİYE, SURİYE’DE ÖNCE CEPLER OLUŞTURACAK SONRA CEPLERİ BİRLEŞTİREREK GÜVENLİ BÖLGEYİ GENİŞLETMEYE ÇALIŞACAKTIR’

© REUTERS / YURI GRIPAS

Trump: Kürtler bizimle birlikte savaştı, ama bunu yapmaları için onlara muazzam para ödendi, donanım........

© Sputnik Türkiye