We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Marina Karlova: Yaşananlar Türk insanının değil uluslararası terörizmin suçu, Türkiye’yi seviyorum 

3 23 0
08.11.2019

Yaklaşık 3 yıl önce suikast sonucu öldürülen Rus Büyükelçi Andrey Karlov'un eşi ve aynı zamanda Uluslararası Andrey Karlov Vakfı Başkanı Marina Karlova, “21. Yüzyılda Türkiye-Rusya İlişkileri” paneli için geldiği Malatya’da Sputnik’in sorularını yanıtladı. 2016 yılında yaşananlara rağmen Türkiye’yi çok sevdiğini söyleyen Karlova “Türkiye’ye beni çeken pek çok güzellik var. Bu ülkenin tarihi ve iyi kalpli insanları, bunların başında geliyor. Yaşananlar çok üzücü olsa da buna rağmen Türkiye’de olmayı seviyorum. Bana bazen ‘Olaylardan sonra oraya nasıl gidiyorsun?’ diyenler oluyor. Bu bakış açısı yanlış. Çünkü olup biten Türk insanının suçu değil, bu uluslararası terörizmin sebep olduğu bir olaydı. Terörün de maalesef milliyeti olmaz. Bu olay herhangi bir ülkede olabilirdi” ifadelerini kullandı.

Uluslararası terörizmin hayatını ikiye böldüğünü anlatan Karlova “Hayatım, 2016’da yaşanan acı olayın öncesi ve sonrası olarak ikiye bölündü. Bu olaydan önce, sevgi dolu, güçlü, romantik ve vatansever olan eşimin yanındaydım. Bir oğlumuz var, o da diplomat ve Varna’da. Oğlum ailesiyle çok mutlu ve mütevazı bir yaşam sürüyor. İki çocuğu var. Karlov’un annesi ise halen hayatta ve 88 yaşında. Bu sebeple, Karlov hayatı boyunca hem iyi bir eş, hem iyi bir baba, hem iyi bir dede, hem de iyi bir evlat oldu. 41 yılı eşimle birlikte geçirdik. Çok güzel şeyler yaşadık. Eşimle birlikte olduğum onca yıl, hayatımın en mutlu ve en parlak yıllarıydı diyebilirim. Yaşanan üzücü hadisenin ardından ise hayatımın ikinci bölümü başladı” dedi.

Eşini kaybettikten sonra yaklaşık 6 ay evden çıkmadığını ancak sonunda insanlara yardım etmesi gerektiğine karar verdiğini aktaran Karlova “6 ay boyunca evden neredeyse hiç çıkmadım diyebilirim. Dostlar aradığında bile ‘lütfen beni yalnız bırakın’ diyordum. Fakat sonra, Naki Karaaslan, Karlov Vakfı’nın kurulması için harekete geçti. Bana ‘dışarı çıkmalısınız ve eşinizin anısı için güzel şeyler yapmalısınız’ dediler. İkna oldum ve birlikte çalışmaya başladık. Elbette evden çıkmam kolay olmadı. İşe önce telefonlara çıkarak başladım. Sonra günbegün vakfın faaliyetleriyle daha yakından ilgilenmeye başladım. Şimdi bu vakıf ve bütün bu faaliyetler, hayatın anlamı oldu. Önceleri günler sadece eşimi düşünmekle geçiyordu. Sonra fark ettim ki, cennetten beni izleyen eşim böyle olmasını hiç arzu etmezdi. O, her zaman yardıma ihtiyacı olan insanların yanında oldu. Benim de yapmam gereken buydu” diye konuştu.

Eşi Karlov’un her zaman Rus ve Türk kasabaları arasında kardeşlik ilan edilmesi isteği olduğunu anlatan Karlova “Türkiye-Rusya arasında kardeş kasaba kurma çalışmalarına başlayarak, eşimin isteği için harekete geçtik. Zira biz Türk-Rus kardeşliğini ileriye taşımak istiyoruz. Amacımız bu kardeşlik anlaşmalarının resmi belgelerde kalması değil, insanlar........

© Sputnik Türkiye