We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Gaziantep Üniversitesi Rektörü: İleride Suriye’yi altyapısı güçlü, eğitimli kadrolar şekillendirsin istiyoruz

7 12 0
04.10.2019

Twitter

Türkiye Suriye'de 3 fakülte kuruyor: Gaziantep Üniversitesi'ne bağlı olacak

Yaklaşık 4 milyon Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye’den önemli bir hamle geldi. Suriye'de 3 fakülte kuruyor. Resmi Gazete'de yer alan karara göre Türkiye, Suriye'de Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı 3 fakülte kurma kararı aldı. Söz konusu fakülteler, Azez, El Bab ve Afrin'de yer alacağı açıklandı. Türkiye’nin bu stratejik önemdeki hamlesini Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Sputnik’e değerlendirdi.

‘SURİYELİLERİN KENDİ DİLLERİNDE YÜKSEK ÖĞRENİM GÖRMESİNİN ÖNÜ AÇILDI’

© AA /

Soylu: Yaklaşık 5 milyonun üzerinde misafirimiz var, bunun 3 milyon 667 bini Suriyeli

Türkiye’nin söz konusu adımının, ülkenin 2011 yılından beri Suriyelilere verdiği destek kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Gür “2011 yılında Suriye krizi olduğundan beri Türkiye’de, insani anlamda Suriyeli sığınmacılara her türlü destek veriliyor. Eğitim hakkı da kutsal olduğu için, biz 2011 yılından beri yüksek öğretim anlamında da her türlü desteği veriyoruz. Tabii, bu desteği bir adım öteye, yüksek öğrenime de taşımak istedik. Bu kararla birlikte Suriyeliler kendi dillerinde eğitim görebilecekler” dedi.

‘CERABLUS’TAKİ BAŞARI GÖRÜLÜNCE 3 FAKÜLTE KURMA KARARI ÇIKTI, AMAÇ GENÇLERİN EĞİTİMSİZ KALMAMASI’

© Fotoğraf : Twitter

Yalova, Suriyeli mültecilere kapatıldı

Gaziantep Üniversitesi 2018 yılının Nisan ayında da Cerablus'ta Meslek Yüksekokulu açtığını ve oradaki başarıyı diğer bölgelere taşıma niyetleri olduğunu aktarak Rektör Gür “İngilizce, Türkçe ve Arapça dillerinde eğitim veren Türkiye’deki tek üniversite olarak bizlerin geçen yıl Cerablus’ta yakaladığı başarı görülünce, 3 tane fakülte kurulması kararı çıktı. Özellikle güvenlikli alanlarda kalanların eğitimsiz kalmamaları, yükseköğretime geçiş yapabilmeleri yani o gençlerimizin eğitim haklarını da koruyabilmek adına, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimat ve kararnamesiyle Gaziantep Üniversitesi’ne bağlı meslek yüksekokulları kurulmuş oldu. Zaten bir yıldır orada Arapça lisans diliyle eğitim görülüyordu” ifadelerini kullandı.

‘İLERİDE SURİYE’Yİ ALTYAPISI GÜÇLÜ EĞİTİMLİ KADROLAR ŞEKİLLENDİRSİN İSTİYORUZ’

© AA / Esenyurt........

© Sputnik Türkiye