We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Doğu Perinçek: Türkiye, PKK’yı bitirmek için bölge ülkeleriyle işbirliğine gitmeli ve derhal İncirlik’i kapatmalı

6 92 0
08.10.2019

© REUTERS / YURI GRIPAS

Trump: Kürtler bizimle birlikte savaştı, ama bunu yapmaları için onlara muazzam para ödendi, donanım verildi

Türkiye, Fırat’ın doğusunda, ana omurgasını YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) yönelik operasyona hazırlanırken, ABD’den Türkiye’yi hedef alan çeşitli karar ve açıklamalar geldi. ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Suriye'den çekilme sürecinin başladığını duyurarak, "Eğer Türkiye Kürtleri vurursa, Türkiye'yi ekonomik yönden mahvederiz. 20 millik (32 km) güvenli bölge kuracağız. Aynı zamanda Kürtlerin Türkiye’yi provoke etmesini istemiyorum" açıklaması yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın partisinden Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham "Türkiye Suriye’ye girerse yaptırım kararı çıkarıp NATO üyeliğinin askıya alınması çağrısı yapacağız" dedi. ABD’nin eski Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley ise ABD-PYD ittifakına işaret ederek Trump’ın kararının “ABD'nin müttefiklerini 'ölüme terk etmesi” anlamına geldiğini iddia etti. ABD Senatörü Chris Van Hollen de kongrenin Türkiye'ye “Suriye'deki Kürt güçlere saldırdığı takdirde ağır bir bedel ödeyeceği" konusunda net bir mesaj vermesi gerektiğini söyledi.

ABD’NİN HEDEFİNDEKİ TÜRKİYE’NİN YOL HARİTASI NE OLMALI?

© AP Photo / Evan Vucci

Trump: Suriye'de hiçbir tarafı tutmuyorum, Erdoğan'a 'IŞİD'liler sizin sorumluluğunuz' dedim

Son 24 saat içerisinde ABD’den Türkiye’yi ve güvenlik stratejisini hedefleyen somut adımlar da atıldı. Pentagon, Türkiye'nin Birleşik Hava Operasyonları Merkezi tarafından Suriye'de Hava Görev Emri'nden çıkarıldığını, Türkiye'ye keşif ve gözlem bilgilerinin verilmesinin durdurulduğunu açıkladı. Peki, ABD’den gelen bu sayısız hamle ve çıkış, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik operasyonunun önüne geçebilir mi? Türkiye’nin bundan sonraki yol haritası ne olmalı? Konuyu Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Sputnik’e değerlendirdi.

DOĞU PERİNÇEK: TÜRKİYE’NİN ELİNDE PKK’YI BİTİRMEK İÇİN TARİHİ FIRSAT VAR, BU FIRSAT SURİYE’YLE İŞBİRLİĞİ YAPILARAK İYİ........

© Sputnik Türkiye