We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Andrey Karlov’un eşi: Acımı ancak Türk-Rus ilişkilerinin daha çok gelişmesi hafifletir

2 21 0
04.11.2019

İnönü Üniversitesi’nin ev sahipliğinde “21. Yüzyılda Türkiye-Rusya İlişkileri” paneli gerçekleşti. Toplantıda Uluslararası Andrey Karlov Vakfı Başkanı Marina Karlova, Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) Başkanı ve Uluslararası Andrey Karlov Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Naki Karaaslan, Emekli Büyükelçi Vladimir Solotsinkiy ve İnönü Üniversitesi Öğretim Üyesi Osman Ağır konuşma yaptı. Panelde söz alan Uluslararası Andrey Karlov Vakfı Başkanı Marina Karlova “Vakfımızın geçmişi kısa olsa da, biz Türkiye-Rusya ilişkilerini daha ileriye taşımak için çabalıyoruz. Vakfımız birçok alanda çalışmalara yönelmiş durumda. Bunlar arasında eğitim, kültür ve değişik alanlarda çalışmalar yürütüyoruz. Vakfımız Moskova’da Türkiye-Rusya ilişkilerine ilgi duyan öğrencilerle özel bir çalışma yürütüyor. Moskova’da Andrey Karlov Okulu var. Bu okulun öğrencilerini vakfımızda olan çalışmalara dahil ediyoruz” dedi.

‘Kardeş şehir projelerinden, Türk-Rus evliliklerindeki sorunların çözümüne pek çok alanda çalışmalar yapılıyor’

Türkiye ile Rusya arasında kardeş şehir kurma çalışmaları da yürüttüklerini söyleyen Karlova “60’tan fazla şehir ile bu planımız sürüyor. Biz bu kardeşliği ileriye taşımak istiyoruz. İki ülke dostluğunuz geliştirmek istiyoruz. Umut ediyorum ki, bu çalışmalarımız Türkiye ve Rusya arasındaki işbirliğini çok daha ileriye taşıyabilir. Türk-Rus evlilikleriyle ilgili bir çalışmamız var. Türk-Rus evliliklerinde eşlerden sorun yaşayanlara yardım etmek istiyoruz. Bu yardım kurumsal bağlamda, hukuksal sorunlarda, psikolojik manada yardım etmeyi planlıyoruz. Ayrıca görme engelli çocukların eğitimi üzerine de proje yürütüyoruz. Önümüzdeki yıl Türkiye ve Rusya arasındaki diplomatik ilişkilerin 100. yılı dolmuş olacak. Bu yüzden biz de iki ülkenin ilişkilerini geliştirmek için neler yapılabileceğini ele alacağız” ifadelerini kullandı.

Suikast sonucu öldürülen eşi, Rusya'nın Türkiye Büyükelçisi Andrey Karlov'un ölümünden kimin sorumlu olduğunu düşündüğünün sorulması üzerine Karlova “Eşimi kimin öldürdüğünü bilmiyorum, ancak........

© Sputnik Türkiye