We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

‘Yeni anayasayla Suriye’nin milli üniter yapısının korunması şart’

11 28 0
17.09.2019

© AA /

Ankara’daki üçlü zirveden ortak vurgu: Anayasa Komitesi'yle ilgili mutabakat sağlandı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Astana üçlü zirvesi için Ankara’da bir araya geldi. Toplantıdan sonra yaptığı açıklamasında Erdoğan, Fırat'ın doğusunda ABD ile varılmaya çalışılan ancak sonuca varılamayan ‘güvenli bölge’ hususunda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Fırat’ın doğusundaki durumun hem Suriye'nin bütünlüğü hem Türkiye'nin güvenliği açısından önem arz ettiğinin altını çizen Erdoğan “Terör örgütü maalesef halen o bölgenin 4'te 3'ünü kontrol ediyor. PKK ve PYD orada varlık gösterdikçe güvenlik sağlanamaz. Terör oluşuma izin vermeyiz. Eğer 2 hafta içerisinde ABD'yle istenilen noktaya ulaşamazsak kendi hareket planımızı uygulayacağımızı dostlarımıza anlattım” diye konuştu.

RUHANİ: ADANA MUTABAKATI ENDİŞELERİ GİDERİR

© REUTERS / Sergei Chirikov

Rus vekil: Üçlü zirve, bölgede güvenliğin güçlendirilmesi bakımından önemli bir adım

İran Cumhurbaşkanı Ruhani de, zirve öncesi ve sonrası yaptığı açıklamalarında ‘davetsiz’ ve ‘istenmeyen’ diye nitelediği ABD’nin Suriye’den derhal çıkması gerektiğini “Suriye'ye yabancı ülkelerin müdahale etmesine, özellikle de orada devletin talebi dışında bulunanlara karşıyız” sözleriyle ifade etti. Ruhani ayrıca Türkiye ve Suriye'nin 1998 yılında imzaladığı Adana Mutabakatı ve 2010 yılında, bu anlaşmayı geliştirmeyi hedefleyen 'Terör ve Terör Örgütlerine Karşı Ortak İşbirliği Anlaşması'nın, bölgesel güvenlik için önemini "Adana mutabakatının hayata geçmesi endişeleri giderir" şeklinde ortaya koydu.

PUTİN: SURİYE’NİN KISITLI OPERASYONUNA DESTEK VERECEĞİZ

© AA / Sefa Karacan

Ruhani: Suriye'nin geleceği Suriye halkına bağlıdır ve kararı onlar vermelidir

Rusya Lideri Putin de, Suriye krizine dair beşinci zirvenin başarılı bir şekilde geçtiğine işaret ederek “Suriye'nin toprak bütünlüğünü destekleyen üç ülkeyiz. Suriye'de kalıcı barış tesis edilmeli” dedi. Konuşmasında İdlib’e yönelik kısıtlı bir operasyona destek vereceklerini ancak sivil zayiata karşı tüm tedbirlerin alınacağına işaret ederek “İdlib, neredeyse tamamen El Kaide bağlantılı grupların elinde. Buna sessiz kalamayız. Biz Suriye'nin kısıtlı operasyon yapmasına destek vereceğiz. Mutabakat teröristleri kapsamıyor. Sivil halkın zarar görmemesi için her türlü adımı atmaya hazırız” diye konuştu.

‘ANAYASA KOMİSYONU MESELESİ ÇÖZÜLDÜ’

© AA /

Ankara'da üçlü Suriye görüşmesi: Liderlerin gündeminde İdlib vardı

Zirveden çıkan önemli bir diğer gelişme ise Suriye’de Anayasa Komisyonu’yla ilgili oldu. Liderler, Suriye Anayasa Komitesi'nin üyeleri üzerinde nihai mutabakat sağlandığına da vurgu yaptı. Rusya Lideri Putin de konuya ilişkin “Bir zaman sınırlaması ortaya koymak istemiyorum ama bu süreci hızlandırmak lazım. Savaştan para kazanan aşırı gruplar, bu süreci bombalamak isteyebilirler. Ancak Suriyelilerin kendi sorunlarını çözmesi için doğru koşulları sağlamak, bizlere düşüyor” yorumunda bulundu. Üç liderin öne çıkan söz konusu açıklamaları ışığında, Astana ülkelerinin üçlü liderler zirvesini, Maltepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Ünal, Sputnik’e değerlendirdi.

‘SURİYE’NİN DSG’Yİ TERÖR ÖRGÜTÜ KABUL ETTİĞİ DÖNEMDE TÜRKİYE, ABD’YE KARŞI........

© Sputnik Türkiye