We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

‘Sürecin kazananı Türkiye, Rusya ve Suriye, kaybedeni YPG ve Amerika oldu’

3 8 0
18.10.2019

Çavuşoğlu, Stoltenberg ile görüştü: Konu ABD-Türkiye anlaşması

Uzun süredir Suriye’nin kuzeydoğusundaki YPG’nin ana omurgasını oluşturduğu DSG konusunda ABD ile herhangi bir çözüme varamayan Türkiye, Barış Pınarı Harekâtı'nı başlattıktan sonra ABD ile önemli mesafe katetti. Türkiye ile ABD’nin vardığı mutabakata göre Türkiye’nin kontrolündeki güvenli bölgeden YPG unsurlarının çıkarılmasına ve bu unsurların ağır silahlarının ABD tarafından toplanmasına karar verildi. Buna karşılık Barış Pınarı Harekâtı'nın 5 gün boyunca durması ve bu süre içinde YPG'nin güvenli bölgeden çekilmesinde de mutabık kalındı.

Söz konusu anlaşmayı, Sputnik’e değerlendiren Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Suriye Çalışmaları Koordinatörü Oytun Orhan, sürecin kazananı Türkiye, Rusya ve Suriye, kaybedeninse YPG ve ABD olduğunu söyledi. Orhan “Kazanan Türkiye, Rusya ve Suriye, kaybedense YPG ve Amerika’dır. Ama ‘Amerika kaybetti’ derken Trump’ın zaten bir zafer kazanmak değil Suriye’den çekilmek istediğini de göz önünde bulundurmak lazım. Bu yüzden gelinen nokta, Trump açısından bir zafer, ABD’nin Suriye’deki nüfuzu açısından bir kayıptır” dedi.

‘TÜRKİYE’NİN HEDEFLERİNİ HAREKATA GEREK KALMADAN ELDE ETMESİ OLASI’

© AA / Muhammed Selim Korkutata

TBMM Başkanı Şentop: ABD ile varılan mutabakat sonucunda Barış Pınarı Harekatı'na zemin teşkil eden hedeflere ulaşıldı

Orhan “Amerikan Başkan Yardımcısı Pence’in Ankara ziyareti sonrasında Türkiye’yle varılan mutabakat, esasen iki ülkenin aylar önce varmış olduğu anlaşmanın bir tekrarı niteliğinde. Ama anlaşmanın imzalanmasının ardından ABD’nin attığı sembolik ve süreci geciktirmeye dönük adımlar, Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı’nı gerçekleştirmesine giden süreci başlatmıştı. Şu an ABD’nin........

© Sputnik Türkiye