We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

‘Soçi Zirvesi bölgedeki Amerikan varlığını ortadan kaldıracak tarihi bir adım, ABD yenildi’

3 6 0
22.10.2019

© Sputnik /

Putin'le Erdoğan, Suriye'nin kuzeyini görüşmek için Soçi'de bir araya geldi: Görüşme yaklaşık 7 saat sürdü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’nin ABD ile yaptığı anlaşma kapsamında, ana omurgasını YPG’nin oluşturduğu DSG’nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki güvenli bölgeden çekilmesi için tanıdığı süre dolarken, Suriye’yi görüşmek için Soçi'de bir araya geldi. İki liderin 6.5 saat süren rekor uzunluktaki görüşmesinden “tarihi” bir mutabakat çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Sayın Putin'le terörle mücadele, Suriye'nin toprak ve siyasi bütünlüğünün sağlanması ile mültecilerin ülkelerine dönüşü hususlarında tarihi bir mutabakata vardık. Taraflar olarak, ayrılıkçı hiçbir güce veya terörizmin hiçbir tezahürüne izin vermemekte hemfikiriz” açıklamasında bulundu.

SURİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ VE TÜRKİYE’NİN GÜVENLİĞİ SAĞLANACAK

© Sputnik / Ramil Sitdikov

Türkiye ve Rusya arasında 10 maddelik Suriye mutabakatı

Liderlerin zirvesinden Suriye’nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün yanı sıra Türkiye’nin milli güvenliğinin korunmasına ilişkin teyit kararı çıktı. “Terörizmin tüm şekil ve tezahürleri ile mücadele etme ve Suriye topraklarındaki ayrılıkçı gündemleri boşa çıkarma yönündeki kararlılıklarını” beyan eden Türkiye ve Rusya, bu çerçevede Tel Abyad ve Ras Al Ayn’ı içine alan 32 km derinliğindeki mevcut Barış Pınarı Harekatı alanındaki yerleşik statüko muhafaza edilmesinde karar kıldı.

TÜRK-RUS ORTAK DEVRİYELERİ BAŞLAYACAK

© AA /

Rusya ve Türkiye arasında tarihi mutabakat

Anlaşmada “23 Ekim 2019, öğlen saat 12.00’den itibaren, Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları, Barış Pınarı Harekat alanının dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafına, YPG unsurları ve silahlarının Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 kilometrenin dışına çıkarılmasını temin etmek üzere girecektir. Bu işlem 150 saat içinde tamamlanacaktır. Aynı saat itibariyle, mevcut Barış Pınarı Harekat alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 km derinlikte, Kamışlı şehri hariç, Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacaktır” ifadelerine yer verildi. Anlaşmaya göre ayrıca Menbiç ve Tel Rıfat’tan bütün YPG unsurları silahlarıyla birlikte çıkarılması kararlaştırıldı.

ADANA MUTABAKATI HAYATA GEÇİRİLECEK

Tarihi mutabakat metninin en önemli maddelerinden biri de iki liderin, Türkiye ile Suriye’nin 1998 yılında imzaladığı ve PKK ile mücadeleyi amaçlayan Adana Mutabakatı’nın hayata geçirilmesi konusunda anlaşmaları........

© Sputnik Türkiye