We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

‘Beyaz Miğferler kurucusunun İstanbul’daki şüpheli ölümü, örgütün MI6 bağlantısını kesin olarak ortaya koyuyor’

8 17 0
11.11.2019

Batılı ülkelerin "yardım örgütü" diye nitelendirmesine rağmen El Nusra Cephesi gibi çeşitli örgütlerle bağlantıları ortaya çıkarılan ve Suriye’deki ‘kimyasal provokasyonları’ ile tanınan Beyaz Miğferler'in üst düzey bir yetkilisi İstanbul’da ölü bulundu. Sputnik Türkiye’nin ulaştığı üst düzey emniyet yetkilileri, Beyaz Miğferler'in kurucusu eski İngiliz istihbarat (MI6) subayı James Gustaf Edward Le Mesurier’in öldüğünü doğruladı. Mesurier’in kesin ölüm sebebi ise henüz açıklanmadı. Suriye’de faaliyet gösteren örgütün kurucusunun İstanbul’daki şüpheli ölümünüyse, Kudüs TV Haber Müdürü Ramazan Bursa, Sputnik’e değerlendirdi.

Gazeteci Bursa, “Aslında biz 1.5-2 yıldır Beyaz Miğferler’in tamamen sivil, bildiğimiz bir sivil savunma ekibi, bu işleri yapmak için kurulmuş bir yapılanma olmadığını savunuyorduk. Zira gelinen noktada, bu kişinin ölmesi ya da öldürülmesi bizim bu savunduklarımızı destekler nitelikte bir sonuç doğurdu. Biliyorsunuz, Suriye’de Beyaz Miğferler birçok kimyasal silah saldırısı iddiasıyla bir takım operasyonlar yürütüldü. ‘Şam yönetimi kimyasal silah kullandı’ iddiasını içeren bir takım videolar hazırlandı. Hastanelerde vesaire.. Bu tamamen bir tiyatroydu. Bu videolar üzerinden Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, İngiltere toplandılar ve Suriye’yi vurdular. Sonrasında bu işlerin böyle olmadığı ortaya çıktı” dedi.

Beyaz Miğferler’in başta MI6 olmak üzere çeşitli istihbarat örgütlerinin desteklediği bir örgüt olduğunun altını çizen Bursa “Bu şebeke Suriye’de fevkalade Batı’nın hesabına birçok iş yaptı. Bu artık ortaya çıktı.........

© Sputnik Türkiye