We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

‘AB, Sırbistan-Kosova görüşmelerini oldubittiye getirmeye çalışıyor ama Türkiye ve Rusya’nın müdahili şart’

2 7 0
06.11.2019

Belgrad ve Priştine’nin Kosova çözümüne ilişkin ve 2018 sonunda askıya alınan görüşmelerinin yeniden başlatılması gündeme geldi. Daha önce Sırbistan yönetiminin Brüksel’in baskısıyla ve Avrupa Birliği’ne (AB) yakınlaşmak için 2011’de masaya oturduğu görüşmeler, 2018 yılında askıya alınmıştı. Peki, bu görüşmelerin yeniden başlaması durumunda, Brüksel soruna çözüm olabilir mi? Sputnik’in bu sorusunu Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi (BASAM) Başkanı ve aynı zamanda Balkan Günlüğü gazetesinin başyazarı Rifat Sait verdi. Sait’e göre, AB, Balkanlar’daki gücünü kaybetmemek için müzakere sürecini oldu bittiye getirmeye çalışıyor ancak Amerikan destekli kampa karşılık Türkiye ve Rusya’nın sürece dahil olması şart:

Avrupa Birliği, Balkanlar’da gücünü tamamen kaybetmek, yok olmak istemiyor. Zira Balkanlar, Avrupa için stratejik önemde. Almanya’nın eskiden Mitroviça’daki madenlerde gözünün olduğu ortada. Fransa da bölgenin dışında kalmak istemeyen başlıca Avrupalı aktörlerden birisi. Bütün bu sebeplerle AB, Balkanlar’daki gücünün kaybetmek istemiyor. Bu yüzden de müzakere sürecini oldubittiye getirmeye çalışıyor ancak Amerikan destekli kampa karşılık Türkiye ve Rusya’nın sürece dahil olması son derece önemli. Rusya destekli Türkiye’nin bölgede etkin olması kilit önemde.”

‘Avrupa, Balkanlar’da gerçek anlamda çözümden yana değil, bu yüzden Rusya ve Türkiye’yi istemiyor’

Avrupa Birliği’nin bölgede etkin olma çabası gösterdiğine ancak gerçek anlamda bir çözümden yana olmadığına işaret eden........

© Sputnik Türkiye