We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Gümüş ile suyu bakterilerden arındırıyor: ‘Çözüm aslında doğanın içinde’

2 3 30
22.09.2021
Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) 2021’de Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması’nda yarışan, Pamukkale Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine ve İmalat Mühendisliği öğrencisi İskender Miran, gümüş madeni ile Denizli bitkilerini sentezleyerek oluşturduğu nanopartiküller ile suyu bakterilerden arındıran bir matara geliştirdi.

Danışmanlarının Dr. Öğretim Üyesi Mine Sulak, Doç. Dr. Arzum Işıtan ve Dr. Öğretim Üyesi Volkan Onar’ın oluşturduğu ‘Zerre’ takımının projesi TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı ile desteklendi.

Miran, projeyi ilk başta askeri amaçlı kullanılabilecek bir mata üzerinden gerçekleştirdiklerini anlatarak “Su kıtlığı, ülkemizin de içinde bulunduğu birçok ülkenin çok sık yaşayacağı bir sorun bu. Bu yüzden bu konuyu ilişkin bir proje hazırlamak istedik. İlk önce askeri amaçlı kullanılacak bir matara tasarlamaktı amacımız. Türkiye’nin coğrafi koşulları çok zor, dağlık ve engebeli. Personellerimiz de çok zorlu koşullarda çalışıyorlar. En azından su içerken........

© Sputnik Türkiye


Get it on Google Play