We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Inna Şevçenko: Hedefimiz, Rus-Türk akademik işbirliğini yeni düzeye çıkarmak

7 13 46
04.04.2019

Güney Federal Üniversitesi, Rus-Türk Toplumsal Forumu Eğitim ve Bilim Komitesi’nin Rusya eş başkanı.

2019, Rusya ve Türkiye arasında karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı olarak ilan edildi. Sizce Rusya ve Türkiye’nin bilim ve eğitim alanlarındaki işbirliği nasıl gelişiyor?

Twitter

Türkiye, MMKF’de jüri ve katılımcı olarak temsil edilecek

2019’un, Rusya ve Türkiye arasında karşılıklı kültür ve turizm yılı olarak ilan edilmesi, iki ülkenin tüm alanlardaki işbirliğinin her yönüyle gelişiminin önemini ve güncelliğini vurguluyor. Politika, ekonomi ve insani alanlarındaki işbirliğinin genişlemesi sayesinde ülkelerimizin bilim ve eğitim alanlarındaki işbirliği de olumlu tempo kazanıyor. Rusya ve Türkiye, modern çok kutuplu dünyanın etkili merkezleridir. Bilim ve eğitim, ulusal çıkarların sağlanması, partnerlik ve iyi komşuluk ilişkilerinin gelişiminde anahtar rol oynuyor. Görüşüme göre, üniversiteler sadece eğitim ve bilim alanlarındaki başarıların değiş tokuşunun yapıldığı, kültür ve tarihi mirasın yaygınlaştırıldığı bir platform değil, aynı zamanda yapıcı ve politikadan arındırılmış bir diyalogu kurma merkezleri haline geliyor. Bu diyalog sırasında, ülkelerimizin güncel uluslararası konulardaki konumları ve planlarını tarafsız bir şekilde anlama fırsatını verecek. Kültürlerimizin yakinen temas ettiği, yoğun ekonomik işbirliğinin yaşandığı bir bölge olarak Rusya’nın Güneyi de hiç şüphesiz bu tür diyalogun kurulmasında önemli bir rol oynuyor. Güney Federal Üniversite, tarihi ve coğrafi özellikleri ile önemli insan potansiyele sahip olması nedeniyle ülkelerimiz arasındaki sistemik temaslar için önemli bir platform haline geliyor.

Üniversiteniz bu yıl hangi projeleri hayata geçiriyor veya geçirmeyi planlıyor?

© Sputnik /

Rusya'da Akkuyu eğitimi alan Türkler: Rus mühendisler nükleer alanda dünyanın en iyileri

Rus-Türk işbirliğinin gelişiminin önemini anlayan Güney Federal Üniversite, kendi programını oluşturdu. Bu programda, Rusya’nın Güneyinin Rus-Türk ilişkilerindeki rolünün ele alınacağı büyük........

© Sputnik Türkiye