We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

‘S-400 sistemleri, Türk hava sahasını ihlal eden ABD ve İsrail uçakları tespit edecek’

6 8 2
18.04.2019

Türkiye’nin Rus S-400 füze sistemlerini alma isteği ile ilgili Alman Stern dergisi çarpıcı bir analiz yaptı. Dergideki yazıya göre ABD, dünyanın her ülkesinin hava sahasında gizli jetleriyle uçabilmektedir. Dolayısıyla Türk hava sahasında da radara görünmeden uçabiliyor.

S-400’lerin en önemli özelliği ise görünmez olarak nitelendirilen uçakları tespit edebilmesi. Rus füzelerinin bu özelliği sayesinde Türkiye, Doğu Akdeniz’deki etkisini büyük ölçüde artırabilecektir. Çünkü Ankara’nın iradesi dışında bu hava sahasında kimse çalışamaz.

Alman dergisinin iddialarını ve Amerika’nın S-400’lerle ilgili sert itirazlarının nedenlerini Sputnik’e değerlendiren Bilkent Üniversitesi’nden askeri ve güvenlik uzman Güneydoğu Gazisi Koray Gürbüz, şu yorumlarda bulundu.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir: Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük hedefi, dünyaya her konuda hakim olmaktır. ABD, hem askeri hem ekonomi hem de siyasi anlamda bütün ülkeleri etkilemek ve ülkelerin iç yapısına kadar girip onları kontrol etmek istemektedir. Bu hedefi gerçekleştirmek için Amerika dünyaya “NATO standardı” adı altında bir........

© Sputnik Türkiye