We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“Rusya ile Türkiye'nin ortak çabaları, Keşmir sorununa alternatif çözüm geliştirilmesini sağlayabilir”

6 3 7
06.03.2019
© REUTERS / Dado Ruvic

Hindistan jetleri sınırda Pakistan'a ait drone'u düşürdü

Hamdani, Sputnik'e açıklamasında, Keşmir sakinlerinin büyük kısmının Pakistan'la birleşmek istediğini belirterek, bu konuda şu değerlendirmede bulundu:

"Eyalette bağımsızlık yandaşları da var ama sayılar az, nüfusun sadece yüzde 5'i. Ama onlar arasında birlik yok. Bu tür hareketler Batı ülkeler tarafından destek alıyor. Bu hareketlerin bazı liderleri hiçbir zaman Keşmir'de olmadı bile. Onlar bu tür görüşleri gençler arasında yaymaya çalışıyor. Ancak gençler büyüyünce bağımsız Keşmir'in ütopya olduğunun farkına varıyor".

'BATI'NIN HİNDİSTAN VE PAKİSTAN'A YÖNELİK ÇABALARI BAŞARISIZ'

Batı'nın Hindistan ve Pakistan'a yönelik çabaların başarısız olduğunu söyleyen gazeteci, "Hindistan Anayasası, Keşmir'in tamamının Hindistan'a ait olmadığını söylüyor. Aynı şekilde Pakistan anayasası da Hindistan ve Pakistan vatandaşları dahil yabancıların Keşmir'de toprak almasını yasaklıyor. Orada yaşayabilir, toprağı kiraya alabilirler ama satın alamazlar. Keşmir toprağı sadece Keşmirlilere ait" ifadelerini kullandı.

Keşmir'de Hindistan ve Pakistan'a ait askeri üslerin olduğunu söyleyen Hamdani, "Cammu yakınlarında küçük Hint üssü var. Aynı zamanda kontrol........

© Sputnik Türkiye