We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

'Küresel güçlerin Venezüella'ya vali atar gibi cumhurbaşkanı ataması, kabul edilemez bir durum'

4 10 55
02.02.2019
© AFP 2018 / Yuri CORTEZ

Venezüella'da Bolivarcı devrimin 20. yıldönümü: Hem Guaido hem Maduro destekçileri sokağa döküldü

Venezüella'da gerginlik artmaya devam ediyor. Ülke genelinde toplu gösteriler yapılıyor. Venezüella şehirlerinin sokaklarına hem Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro'nun hem de ABD destekli muhalefet lideri Juan Guaido'nun destekçileri çıktı. Bugün, her iki taraf için de eylemlerin yapılması bakımından özel bir anlam taşıyor. Bugün, muhalefet açısından AB'nin seçim çağrısını içeren ültimatom süresinin sona erdiği günken, bugünün Chavizm destekçileri için önemi, bundan tam 20 yıl önce Hugo Chavez'in, Venezüella Cumhurbaşkanı olarak göreve başlamasından kaynaklanıyor.

Guaido, Venezüella ordusunu, af yasası dahil her türlü yöntemi deneyerek tarafına çekmek için uğraşıyor. Ancak, Bolivar Cumhuriyeti'nin Silahlı Kuvvetleri, Başkan Maduro'ya sadık kalmaya devam ediyor. Muhalefet temsilcileri, Maduro yönetimi ile müzakere masasına oturmak istemiyor. Onlar ayrıca, Meksika ve Uruguay hükümetlerinin 7 Şubat'ta Montevideo'da Venezüella'daki durumu çözmek için uluslararası bir konferans düzenlenmesi önerisini de reddettiler.

Esas olarak muhalefet, Venezüella'nın meşru hükümeti ile hiçbir diyalog kurmadan iktidarın hemen Guaido'ya verilmesini isteyen Amerika Birleşik Devletleri'ne güvenmekte. İki gün önce ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Maduro ve danışmanlarına, muhalefet tarafından kontrol edilen parlamentonun hazırlamış olduğu af yasasından yararlanıp ülkeyi bir an önce terk etmelerini ve "hayatlarının geri kalan kısmını bir deniz kenarında mutlu mesut geçirmelerini" tavsiye etti.

© AP Photo / Fernando Llano

Venezüella Hava Kuvvetleri generali Guaido’ya biat etti

Peki bundan sonra Venezüella'da olaylar nasıl gelişir? Muhalefet, ABD ve AB'nin planlarını uygulayabilir mi?

TBMM Türkiye-Venezuela Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Serkan Bayram, konuyla ilgili Sputnik'in sorularını yanıtladı.

Venezüella'da şu anda yaşanan olayları nasıl değerlendiriyorsunuz? Batılı ülkeler Venezüella'da ne yapmaya çalışıyorlar?

— Venezüella'da sayın Maduro, seçilmiş bir başkan, yani oranın halkı tarafından demokratik yollarla iş başına getirilmiş bir başkan. Küresel güçlerin demokrasi dışı yollarla onu göndermeye çalışması, tamamen uluslararası hukukun ihlalidir. Çünkü küresel gücün oraya vali, büyükelçi atar gibi "ben buraya başkan atıyorum" demesi,........

© Sputnik Türkiye