We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

'İstanbul'daki Suriye zirvesi, Astana formatının etkisini artıracak'

6 7 10
27.10.2018

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bugün İstanbul'da Suriye zirvesi gerçekleştirecek. Zirvenin saat 14.00'te başlaması bekleniyor.

Sputnik'e konuşan Rus uzmanlar, Çengelköy'deki tarihi Vahdettin Köşkü'nde yapılacak zirvenin Suriye'de çözüm sürecine nasıl etki edeceğini yorumladı.

'ASTANA FORMATINA İNANANLARIN SAYISI AZDI'

© Sputnik / Mikhail Voskresenskiy

Suriye, İstanbul'daki dörtlü zirve sayesinde AB'nin yaptırımları kaldırmasını bekliyor

Rusya Yüksek Ekonomi Okulu Ulusal Araştırma Üniversitesi kıdemli öğretim üyesi ve Ortadoğu uzmanı Grigoriy Lukyanov, geçen yıl Rusya, Türkiye ve İran liderleri Astana kapsamında ilk zirvelerini gerçekleştirdiğinde Suriye'deki çıkarları tamamen farklı olan bu ülkelerin pragmatik işbirliği yapacağına çok az kişinin inandığını anımsattı.

"Diğer taraftan bir çok kişi de, Astana formatının başarılı olması halinde Suriye krizini ve bölgedeki krizleri çözmek için ön koşulsuz özel diyaloğa dayanan yeni ilkesel yaklaşımın tanığı olacaklarını belirtti" diyen Lukyanov, süreç sonucunda müşterek katılıma, sürekli görüş birliği aramaya ve sorunları kademeli olarak çözmeye dayanan bir yaklaşım ortaya........

© Sputnik Türkiye