We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yolgeçen hanı…

34 52 136
14.08.2021

Cumhurbaşkanı, bölükler halinde ülkemize gelen, şehir sokaklarında ‘yaaaylalar yaylaaar'ı söyleyip talim yapar gibi koşan Afganlarla ilgili olarak, “Herkes şunu bilsin ki Türkiye yol geçen hanı değildir! Bütün bunları biz ölçüyoruz, biçiyoruz, adımımızı da ona göre atıyoruz” deyince rahatladım. Rahat rahat araştırdım; yolgeçen hanı ne demek, söz nereden gelir, böyle bir han var mı?

Girip çıkanı, geleni gideni çok ve belirsiz olan yer anlamındaymış atasözümüz. Üstelik bu han hayali değil, gerçekmiş!

Mesela İstanbul'da iki tane var, daha doğrusu vardı! Beyazıt'taki Yolgeçen Han 2016 yılında koruma kapsamından çıkarılıp, otel yapılması kararlaştırılmış. Diğeri Eminönü Yağlıkçılar Sokak'taki Büyük Yolgeçen Han, ‘bazaar' olarak hizmet veriyor. Fakat atasözümüze konu olan ‘öz hakiki' Yolgeçen Hanı, Hasankeyf'te… En azından bir zamanlar oradaymış! Doğal mağaralardan oluşan 1000 kişinin aynı anda sığabildiği, mağara ağzının Dicle Nehri'ne açıldığı, bölge halkının su almaya geldiği, serininde bakanların, vekillerin ve o bölgeye gelenlerin oturup dinlendiği, bir acı kahve içtiği ve gerçekten ‘girenin çıkanın belli olmadığı' mağara han, Hasankeyf Barajı için dolduruldu… Artık yok! Sadece bu adı kullanan lokantalar, çay evleri falan duruyor şimdi.

***

“Herkes şunu bilsin ki Türkiye yolgeçen hanı değildir' denilmesine rağmen memleketin büyük şehirlerinde gördüğümüz Afganlar, nereden ve nasıl geliyor peki?

Sorunun yanıtını başta yandaşlar, yerli ve milli medyada aradım. Yok… Sonra bir de yabancılara bakayım dedim. Evet, BBC'de vardı! BBC News'den Mahmut Hamsici'nin haberi 28 Temmuz'da yayınlanmış. Afganistan'dan Türkiye'ye göçmen getiren bir kaçakçı anlatmış tek tek…

En çok merak ettiğim şey, günde kaç Afgan sınırlarımızdan giriyor sorusunun........

© Sözcü


Get it on Google Play