We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yenilmişlik duygusu!

30 21 352
19.08.2021

Kendini dünyanın patronu gören Amerika Birleşik Devletleri, ona sınırsız destek veren İngiltere ve NATO; Afganistan'da kamyonet arkasında oradan oraya koşturan üç beş çapulcu olarak görülen Taliban'a nasıl yenildi? Bütün dünyanın gözü Afganistan'daki kaosa, milyonlarca vergi veren Amerikalının da ceplerinden uçup giden milyar dolarlara çevrildi.

Türkiye'yi de yakından ilgilendiriyor Afganistan. Çünkü, orada askerlerimiz, polisimiz, diplomatlarımız var. Ayaklarına taş değsin istemeyiz ama tehlikedeler. Göç sorunu var sonra. Her gün kafileler halinde yeni Afgan göçmenler ülkemize giriş yapıyor.

Bize ne yenilgiden diyemeyiz…

Fakat bugün sizlerle, ABD ordusunun işgal ettiği Afganistan'dan kaçışını değil, bu skandal yenilginin tüm ayrıntıları ile nasıl ve hangi medya kuruluşunda verildiğini paylaşacağım. Özgür basını yani!

Önce şunları okuyun lütfen…

* ABD'nin 20 yıl boyunca 83 milyar dolar harcayarak eğittiği ve donattığı Afgan güvenlik güçleri, ülkede bazı yerlerde tek bir kurşun bile atılmadan hızla ve tamamen çöktü.

* Bu ortamda ABD'nin Afgan ordusunu inşa etmek için yaptığı yatırımlardan en çok Taliban faydalandı. Örgüt sadece siyasi güç elde etmekle kalmadı, aynı zamanda ABD'nin tedarik ettiği silah, cephane, helikopter ve diğer askeri teçhizatı da ele geçirdi…

* Taliban, şaşırtıcı bir hızla Kabil'i kontrol altına alarak savaş uçakları gibi daha büyük kazanımlar da elde etti…

* ABD Savunma Bakanlığı'ndan adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, Taliban'ın eline geçen, ABD'nin Afgan güvenlik güçleri için tedarik ettiği askeri malzeme miktarının çok büyük olduğunu söyledi!

* Afganistan'daki........

© Sözcü


Get it on Google Play