We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türklere yer yok…

73 40 1
12.08.2021

Türkiye Cumhuriyeti'ni 20 yıldır ‘nasıl uygun gördülerse' öyle idare eden AKP'nin genel başkan yardımcısı Mehmet Özhaseki ilan edince öğrenmiştik, ayağımıza gelen kazancı… Ülkelerinde mükemmel eğitim sistemleri olduğu, her biri kalifiye eleman yetiştikleri için sanayimizi, başta Suriyeliler olmak üzere Afganlar ve diğer göçmenler ayakta tutuyor! Bunu unutmayalım ve halimizde bir problem var mı bakalım.

Çalışan ve işsiz problemi

Türkiye'deki ‘kayıtlı' 3 milyon 690 bin 896 Suriyeli'nin yüzde 20.4'ü 15-24 yaş grubunda. Yani, tıpkı bizdeki gibi ‘çalışma' çağında… Buna göre en az bir milyon Suriyeli memleketimizde ‘sanayimizi ayakta tutmak' için var gücüyle çabalıyor! Fakat, devletin kayıtlarına göre Türkiye'de çalışan göçmenlerin toplam sayısı 145 bin 232 ve sadece 63 bin 789'u Suriyeli!

Devletin defterine yazdığı 3 milyon 690 bin Suriyeli'den çalışma çağında olan bir milyon kişi nerede peki? Yanıt basit: Kayıt dışı çalışıyorlar…

Bu durumda kaç göçmen var acaba? Bilemiyoruz! Çünkü, kıymetli idarecilerimiz memlekette toplam kaç milyon göçmen var, kaçı çalışıyor, kaçı işsiz, kaçı nerede bununla ilgilenmiyor.

Verileri inandırmasa, zaman zaman güldürse de TÜİK'in açıkladığı resmi işsiz Türk sayısı var Allah'tan! Umudu kesenlerle birlikte 10 milyona yakın işsizimiz var lafını duymaktan sıkıldıysanız, bir de bunu deneyin: Haziran 2020-Haziran 2021........

© Sözcü


Get it on Google Play