We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Memleketi iyi bir doktora göstersek söyleyeceği şey!

40 25 4
31.08.2021

UFO gibidir onlar… Gizemlidirler. Hem vardırlar hem de yok… Kimseye benzemezler, herkese de benzeyebilirler! Taş devri dahil her devirde vardırlar. 3921 yılında bile var olacaklar!

Bizdeki sayıları için rahatça ‘kum gibi' denebilir. Her an aramızdadırlar, şah damarı kadar yakındırlar bize. Babamız, kardeşimiz, komşumuz, arkadaşımız, sevgilimiz olabilecekleri gibi, kendimiz bile olabiliriz!

Teknik olarak, “Güç durumlar karşısında, davranışlarını ahlak ilkelerine ya da düzenli bir düşünceye göre değil, kişisel çıkarlarına en uygun düşecek biçimde ayarlayanlar, oportünistler” deniyor onlara… Fırsatçı yani!

Peki kim bu fırsatçılar, neredeler? Mantar gibi, virüs gibi aniden nasıl ortaya çıkıyorlar?

Fırsatçı insanlar gibi, türlü hastalıklara neden olan fırsatçı enfeksiyonlar da var! Aynı sistemde çalışıyorlar. Bu yüzden fırsatçılığı tıp bilimiyle izah edelim, daha net anlaşılsın…

Fırsatçı enfeksiyona neden olabilecek mikroorganizmalar aslında her insanda var. Sinsice bekliyorlar. Doğru, dürüst yaşayıp sağlıklı ve bağışıklığı sağlam olanlara bir şey yapamayan bu organizmalar, işine geldiği gibi yaşayanlarda ilk fırsatta bakteri olup, virüs olup, parazit olup, mantar olup çeşit çeşit hastalığa neden oluyor… Fırsatçı enfeksiyonun insan vücuduna yaptıkları bunlar.

Fırsatçı insanlar da tıpkı vaktin saatin gelmesini bekleyen mikroorganizmalar gibi aramızda sinsice bekliyorlar. Toplumsal bağışıklık sistemimizin zaaflarından, denetimsizlikten yararlanıp, yükseklerde yaşayanların yaptıklarından örnek alarak bir gecede ortaya çıkıyorlar.

***

* Mesela 1999'da Marmara depreminde un ufak olan İstanbul Avcılar'da ortaya çıkmıştı fırsatçılar. “Yıkılan binalar yüzünden yollar kapandı. Ulaşım çok zor” diyerek içecek sudan tavuk etine, ekmekten yağa her türlü gıda ürününe fahiş zam yaptılar.

* Elazığ depreminde yüzlerce ev yıkılıp insanlara mezar olmuş, hayatta........

© Sözcü


Get it on Google Play