We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kırmızılı Kız’ın yaktığı 2023 mumluk ampul!

29 15 63
24.08.2021

Alman Grimm Kardeşler'in Kırmızı Başlıklı Kız hikayesini dünün ve bugünün çocukları iyi bilir. Fakat ben size bir Türk hikayesi, Kırmızılı Küçük Kız'ı anlatacağım. Bu hikayede Sedat Peker var, cesaret var, çocuklar var, gençler var, abiler, ablalar, anneler, babalar, büyük anneler, dedeler var, para var, dünya var, Türkiye var, gelecek var, kaygılar var ve hatta ümit bile var…

***

Bu dünyadan geçen her insanın en güzel yaşam aralığı çocukluk zamanı… Sedat Peker'in dediği gibi, yaşı 40'ın üzerindekilere çocuklukları sorulduğunda önce derin bir ahh çeker, sonra da “nerede o güzel kaygısız günlerimiz” derler.

Onlar öyle der de, bugün çocuk olanlar peki?

İnsan yaşamının fiziksel, sosyal, duygusal gelişiminin temellerinin atıldığı yıllarda çocuklar çevrelerini tanır, ilişkileri kavramaya başlar, tanık oldukları olaylara bakış açısı geliştirip yorumlamaya çalışırken, karşılaşılan ‘diğer' koşullar bir başka gelişmeyi tetikler: Kaygı!

Doğal ve doğal olmayan gelişmeler, yaşanan olumsuzluklar, ekonomik sıkıntılar, refahı tehdit eden her durum büyüklerde olduğundan daha derin izleri minicik yüreklerde bırakır.

Çevremizdeki ‘kaygı arttırıcıları' görmek için memleketin son 20 yılına şöyle bir bakmak yeter… Bu ülke çocuklarının kaygı belgesi bile var! Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun dünya çapında yaptığı çocuk refahına ilişkin son araştırmasında yaşları 15'e kadar olanlara, “hayatınızdan memnun musunuz” diye sorulmuş. Ankete katılan ülkeler arasında Türkiye sonuncu!

Yani, bugün çocuk olanlara yıllar sonra çocukluk dönemleri sorulduğunda derin bir ahh çekecekler ama, “Nerede o kaygısız yıllarımız” demeyecekler. O........

© Sözcü


Get it on Google Play