We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Keşke bizim de evimiz yansaydı diyeceğiz öyle mi!

23 45 53
05.08.2021

2011 yılıydı. Dünya, Japonya'dan gelen haberle sarsıldı. 9 şiddetinde deprem 3 dakika sürmüş, ardından Büyük Okyanus kıyılarını tsunami vurmuştu. Okyanus zemini bir anda 3 metre yükseldi, dalgaların boyu bazı yerlerde 38 metreye ulaştı. 20 bine yakın insan can verdi. Hala 2 bin 500 Japon kayıp! Depreme alışkın Japonlar bile şoke olmuştu. Binlerce ev yıkılmış ya da denize sürüklenmiş, Fukuşima Nükleer Santrali sular altında kalınca Çernobil'den sonra en büyük nükleer facia yaşanmıştı… Yarım milyon insan evsiz kalırken, Japonya gibi zengin bir ülkede 47 bin kişi halen geçici konutlarda yaşıyor!

Felaketin yaşandığı zamanlarda Hürriyet.com.tr'deyim. Günlerce haberler yaptık. Bir gün ajanslardan gelen fotoğraflara bakarken gördüm o kareyi… Nükleer dehşet yüzünden Fukuşima ve çevresine girişler yasaklanmış, buralara sadece özel izinle girilebiliyordu. Fotoğrafta, gözalabildiğince yıkıntı görünüyor, ön planda bir adam, boynunda yafta gibi bir levha, iki büklüm olmuş sanki bir şey arıyor! Fotoğraf var, bilgi yok… İlk bakışta yıkılmış evinde altın, para ya da değerli ne varsa onları arıyor gibi görünüyordu.

Dış Haber Servisi'ndeki arkadaşlardan rica ettim, araştırdılar. Bir saat sonra öğrendim gerçeği.

Bugün aklıma gelince bile burnumun direği sızlıyor. O fotoğraftaki insan boynuna astığı özel izin belgesiyle bölgeye girmiş bir afetzedeydi! Kanser olma........

© Sözcü


Get it on Google Play