We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kadınlar mı daha dürüst erkekler mi? Bir AKP örneği!

46 14 24
20.08.2021

Kendimi bildim bileli kadınlarla erkeklerin farklı olduğuna, kadınların erkeklere göre daha dürüst olduklarına inanırım! Önyargılı değilim, yılların gözlemi bu. Üstelik düşüncemde yalnız değilim, bilimsel araştırmalar görüşümü destekliyor.

Mesela Türkiye'de bu işe bilimsel açıdan kafa yoran Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Sultan Tarlacı, kadınlarla erkeklerin beyinsel ve davranışsal yönden farklı olduklarına dikkat çekip, “Dünyayı yöneten erkekler, azıcık kadın beyinli olsaydı, dünya daha yaşanır bir yer olurdu” diyor.

Londra'daki Bilim Müzesi tarafından bir araştırma yapılmış. Sonuçlara göre erkeklerin kadınlara oranla üç kat daha fazla yalan söyledikleri ortaya çıkmış. Erkeklerin sadece yüzde 23'ü yalan söylediğinde kendini kötü hissetmiş üstelik. Yalan söyleyen kadınlarda ise bu oran yüzde 62'ye çıkıyormuş!

Scientific American dergisinde yayınlanan başka bir araştırmaya göre de, erkekler kadınlara göre yalan söylemeye daha eğilimliymiş. Max-Planck İnsan Gelişimi Enstitüsü ve İsrail Technion Teknoloji Enstitüsü'nün yalancılıkla ilgili 565 araştırmaya ve 44 bin 50 deneğe dayanan meta analizi, erkeklerin kadınlara göre daha fazla yalana başvurduğunu saptamış.

Araştırmadaki basit bir ‘yazı-tura' testi bile erkekler olarak durumumuzu özetliyor. Teste göre denekler, yalnız bir ortamda parayı fırlatıyor ve bilgisayara yazı mı tura mı geldiğini kaydediyor. Denek, tura gelirse para kazanıyor, yazı gelirse kazanamıyor. Yazı ve turanın başabaş gelmesi gerekirken erkeklerin testinde çoğunluk tura gelmiş! Yani erkek denekler para kazanmak için bilgisayara öyle olmadığı halde hep tura diye kaydetmiş!

Bu kadın erkek farkından AKP'ye nasıl bir geçiş yapacağımı........

© Sözcü


Get it on Google Play