We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Help Turkey!

30 36 34
06.08.2021

Orman yangınlarıyla ilgili sosyal medyada başlatılan “Help Turkey” kampanyasında ünlüsü, ünsüzü yurttaşlar tarafından yaklaşık 2.7 milyon tivit atıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, yangınlarla ilgili bir kısım haber ve sosyal medya sitesi üzerinden yapılan paylaşımlarla ilgili teknik inceleme ve araştırmalarını sonuçlandırıp, organize bir şekilde halk arasında endişe, korku ve panik yaratmaya, Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetini aşağılamaya çalıştıklarının saptandığı, suç unsuru içerdiği tespit edilen paylaşımlarla ilgili ‘resen' soruşturma başlatıldığını açıkladı!

Resen… Kendi başına, kendiliğinden, kimseye danışmaksızın, bağımsız olarak demek…

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yasaların kendisine verdiği yetkisini kullanarak kendi başına, kendiliğinden, kimseye danışmaksızın, bağımsız olarak bu soruşturmayı başlattı. Tek dayanağımız hukuk olduğu için, adalet sistemimizden çıkacak kararı bekleyip göreceğiz.

***

Memleketimizde tıpkı ‘kimsenin babasının kurumu olmayan' sadece ve sadece Türkiye Cumhuriyeti'ne ait olan Cumhuriyet Savcılığı gibi ‘bağımsız' çalışan bir başka kurum daha var! Türkiye Ombudsmanlığı, yani Kamu Denetçiliği Kurumu… Adı yabancı, İsveçce ama tamamen ‘yerli ve milli' aslında! Doğum yeri bu topraklar, kurucu babası atalarımız…

İsveç Kralı 12. Charles Osmanlı'da görmüş padişahlardan bile bağımsız Kadilkudat(kadılar kadısı) sistemini. Ülkesine taşımış, adı önce adalet şansölyesi, sonra temsilci anlamına gelen ‘ombud' ve sonunda ombudsman olmuş. Gelişmiş ülkelerde var. Avrupa Birliği'nde zorunlu, bizde de… 2012 yılında kabul edildi, kanunu var.

Madde 1- Kanunun amacı; kamu hizmetlerinin işleyişinde bağımsız ve etkin bir şikayet mekanizması oluşturmak suretiyle idarenin her türlü eylem ve işlemleri ile tutum........

© Sözcü


Get it on Google Play